04 Май 2024събота08:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кафето също може да е вредно

Определиха най-опасните напитки

/ брой: 10

автор:Дума

visibility 180

Американски диетолози посочиха напитките, които при прекомерната им консумация стават опасни за мозъка и може да причинят преждевременното му стареене. Експертите смятат, че злоупотребата с алкохол, сладки напитки и кафе влияе неблагоприятно на мозъчните функции.

Големите количества алкохол бързо убиват мозъчни неврони, така че редовното пиене може сериозно да го увреди, предупреждава д-р Уилям Лий. Според него мозъкът е в състояние да се възстанови от големи дози алкохол, ако рядко попадат в тялото. Въпреки това, ако се напивате редовно, токсичните ефекти на алкохола се натрупват, което може да доведе до сериозно когнитивно увреждане. Освен това експертите призовават да не се пие алкохол на празен стомах, тъй като яденето забавя усвояването на алкохола и дава на тялото повече време да го разгради. Специалистите опровергаха и мита, че умереното пиене всеки ден не е вредно за здравето. Според Nature Scientific Reports консумацията на до 3 чаши вино за жените и до 4 за мъжете също води до свиване на мозъка.

Неблагоприятни за мозъчната функция са и напитките с високо съдържание на захар. Докато глюкозата е от съществено значение за нормалната мозъчна функция, при твърде големи количества тя може да доведе до когнитивно увреждане, особено при хора с диабет.

Д-р Серина Пуун напомни, че кафето също може да бъде опасно за мозъка. Малките количества кофеин са полезни за когнитивната функция, но твърде много кофеин може да има обратен ефект. Проучванията показват, че пиенето на повече от 6 чаши на ден води до свиване на мозъка и риск от деменция.

Важно е всеки ден да се пие достатъчно чиста вода, тъй като мозъчната тъкан се състои от 70% от нея, а дехидратацията води до отслабена мозъчна функция. Човек с тегло 68 кг трябва да приема около 4,2 литра течности на ден за нормалното функциониране на целия организъм.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ