18 Септември 2025четвъртък06:11 ч.

Определиха коя е най-шумната птица

/ брой: 203

автор:Дума

visibility 1186

Според учени най-шумната птица в света живее в Амазонската джунгла. Южноамериканският бял звънар пее с оглушителните 113 децибела, пише АФП. Това е по-висока стойност от шума, вдиган от рок концерт, и е над прага на болката при човека.

Птицата, чието латинско име е Procnias albus, надава оглушителните крясъци, за да привлече вниманието на женските.

Биолози от САЩ и Бразилия, изследвали живота на птиците в Амазонската джунгла, засекли колко шумни са звуците, издавани от белия звънар, и публикували данните в списание Current Biology. Оглушителните крясъци на мъжките звънари били още по-впечатляващи поради факта, че те не са големи. Размерът им е приблизително колкото на гълъб, а теглото е близо 250 грама. Въпреки името им, бели са само мъжките екземпляри, а женските са зелено-черни. Част от ухажването започвала с по-тихо пеене, след което белият звънар надавал такъв крясък, че женската отскачала на 4 метра от него, обясняват биолозите. Птицата знаела какво предстои и се премествала още преди мощния вик на мъжкия.

"Не знаем как такива малки същества могат да издават толкова мощни звуци. В началните етапи на изследването на този феномен сме", уточни проф. Джеф Подос от университета в американския град Амхърст.

Белият звънар победил само с няколко децибела друга птица, която живеела в региона. Крясъците на птицата са по-шумни от турбовитлов самолет, който е на пълни обороти преди излитане и се намира на 60 метра от нас.

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 173

Младите българи предпочитат да инвестират в акции, а не в имоти

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 632

/ брой: 173

За образованието

visibility 629

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 634

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ