Опасност да отрежат 10% от преките агроплащания
Отчетът на Европейската сметна палата показва, че България още е заплашена от финансови санкции, заяви евродепутатът Ивайло Калфин
/ брой: 259
СПС
Има опасност да ни бъдат намалени с 10 на сто полагаемите средства за преките агроплащания. До края на 2010 г. Европейската комисия ще направи две допълнителни проверки в България и Румъния. Ако те не покажат подобрение, е възможно да бъдат намалени с 10% полагаемите се средства за преки плащания на фермерите. Това алармира българският евродепутат от Групата на социалистите и демократите (С&Д) в ЕП Ивайло Калфин. Парите за България за 2009 година са 234 млн. евро. Този проблем е поставен като един от акцентите в доклада на Европейската сметна палата (ЕСП), която отчита увеличение на нарушенията и грешките при разходване на средствата за земеделие в ЕС. Риск от грешки и злоупотреби се констатира при усвояване на 27% от парите за земеделие и екология, които възлизат на 48% от целия бюджет на ЕС за 2009 г. (118,4 млрд. евро).
"България продължава да е един от главните "герои" и негативен пример в доклада на Европейската сметна палата за изпълнението на бюджета на ЕС за 2009 г. Очевидно е, че правителството трябва да действа много по-активно, за да преодолее риска от нови санкции срещу страната." Така Калфин коментира огласения вчера годишен отчет на ЕСП. Отчетът се представя и в комисията за бюджетен контрол на Европейския парламент, член на която е Ивайло Калфин.
Българският евродепутат изрази тревога по повод ситуацията в земеделието, където е натрупано значително изоставане от правителството. По препоръка на Европейската комисия България и Румъния се задължиха през 2009 г. да приемат енергични мерки, за да гарантират законността и контрола при разпределението на преките земеделски плащания, приемайки планове за действие. В доклада ЕСП констатира сериозни забавяния в изпълнението на приетия през юли 2009 г. план за действие. Заключенията в документа потвърждават опасенията на Европейската комисия, че закъсненията създават системен риск за разходването на европейските средства заради неправилната идентификация на земеделските парцели и на животните.
Основният проблем е свързан със системата за контрол ИСАК (Интегрирана система за администриране и контрол), която в България и Румъния според доклада е силно засегната от неточната информация в базите данни и неправилното или непълното проследяване на нередностите. Докладът на ЕСП обръща внимание и върху възлагането на обществени поръчки по усвояването на средствата за Шенген у нас през 2009 г., но не предлага финансова санкция. "Надявам се, че тези проблеми вече са отстранени, сред като правителството съобщи, че е изразходвало напълно средствата", коментира още Ивайло Калфин.