ООН се разцепи по казуса Крим
Шантажират държави да гласуват срещу Русия, обяви Москва
/ брой: 74
В Ню Йорк Общото събрание на ООН прие резолюцияq осъждаща анексирането на Крим от Русия и подкрепяща териториалната цялост на Украйна. Резолюцията, която няма задължаващ характер, се приета с мнозинство от 100 гласа "за" и 11 гласа против. 58 се въздържаха. Срещу въпросната резолюция против са гласували Армения, Беларус, Боливия, Куба, КНДР, Никарагуа, Русия, Судан, Сирия, Венецуела и Зимбабве. Сред въздържалите се страни са: Китай, Индия, Бразилия, Аржентина. А представителите на 24 страни, сред които Иран, Либия и Израел, изобщо не присъстваха на заседанието.
Украйна, която е автор на проекта за резолюцията, приветства нейното приемане и призова за "по-силен и по-конкретен" обединен международен фронт срещу руската агресия.
В същото време представителят на Русия в ООН Виталий Чуркин заяви, че вотът представлява "морална победа" за руската дипломация, като посочи, че "почти половината" от членовете на ООН са отказали да подкрепят резолюцията.
Министерството на външните работи на Русия нарече приетата резолюция "контрапродуктивна" и призова международната общност да се стреми към стабилизиране на ситуацията в страната. В изявление, публикувано от руското външно ведомство, се казва, че тази контрапродуктивна инициатива само ще усложни опитите за регулиране на вътрешнополитическата криза в Украйна.
Заявява се също така, че на редица държави е оказван безпардонен натиск, дори политически шантаж и икономически заплахи, за да гласуват "за" резолюцията.
Призовават се "конструктивно настроените и независимо мислещи" държави от международната общност да проявят уважение към резултатите от референдума, да положат реални усилия и да съдействат за нормализиране ситуацията в Украйна.
Според руското външно министерство "само съжаление може да предизвика настойчивостта, с която Киев и представляващите интересите й чужди "адвокати" се опитват да преиначат протичащите в Украйна тревожни процеси".
Задействан е на пълна мощност целият потенциал на пропагандната машина от времето на Студената война за изтикване на заден план на дълбоката вътрешнополитическа криза в Украйна, като за нея се търси отговорност от Руската федерация, се подчертава още от външното министерство.
В петък генералният секретар на ООН Бан Ки-мун информира членовете на Съвета за сигурност относно скорошните си преговори в Москва и Киев.