ООН очаква силна позиция срещу антиромските протести
Българските власти да гарантират, че има достатъчно полицейски служители за защита, призовава Съветът по правата на човека
/ брой: 226
Съветът на ООН по правата на човека призова политическите лидери на България да заемат "силна позиция" срещу антиромските демонстрации в страната, съобщи АФП. "Политическото ръководство трябва да заеме силна позиция срещу речта на омразата и да гарантира, че има достатъчно полицейски служители за защита на ромските квартали от заплахите за отмъщение и насилие", заяви Рупърт Колвил, говорител на Върховния комисар на ООН по правата на човека.
От Съвета на ООН по правата на човека изразяват съжалението си за смъртния случай в Катуница и са категорични, че виновните трябва да бъдат изправени пред съда. "Неприемливо е цяла общност да бъде наказвана за престъпление, извършено от отделно лице. Ние призоваваме българските власти на най-високо политическо ниво публично да посочат този принцип на индивидуална отговорност за престъплението", каза Колвил.
Франс прес коментира по-късно вчера, че въпреки напрежението у нас и роми, и българи плачат за справедливост. В коментара се казва, че българите и ромите не обелват и дума един на друг в Пловдив, където етническото напрежение през изминалата седмица нарасна. Агенцията разяснява, че кв. "Столипиново" е едно от най-големите ромски гета в страната и 40 000-те му обитатели живеят в дълбока бедност.
Припомняме, че още в началото на седмицата Комисията по юридическите въпроси и правата на човека към Парламентарната асамблея на Съвета на Европа изрази безпокойство от "вълната от антициганизъм в България". Преди няколко дни същото направи и Европейската комисия, откъдето заявиха, че ситуацията у нас е много сериозна.
Антиромските протести в цялата страна пред последните дни доведоха до десетки арестувани. Протестиращите крещяха расистки лозунги като "Циганите на сапун" и "Турците под ножа". Социалната мрежа Фейсбук също запали антиромските протести и там бе направена група "В подкрепа на арестуваните българи в Катуница". Само първия ден в нея се включиха над 51 000 души.