18 Април 2024четвъртък11:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ООН критикува Киев заради Източна Украйна

Мисия на световната организация констатира влошаване на обстановката тази година

/ брой: 184

автор:Дума

visibility 322

Загинали цивилни граждани от обстрелите на украинската армия, закриването на медии, преследване на рускоезични лица, недемократични закони - това са основните моменти от доклада на мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна. Докладът бе представен от ръководителката на мисията Матилда Богнер и обхваща 6-месечния период от 1 февруари до 31 юли, предаде strana.ua  

Документът констатира влошаване на сигурността в Източна Украйна. През отчетния период се е увеличил броят на цивилните жертви. 15-те убити и 47-те ранени са увеличение с 51% спрямо предходните шест месеца.

В същото време 81% от загиналите са били на неконтролирани територии в Донецката и Луганската народни републики (ДНР и ЛНР). Почти съща е цифрата за обстрела на цивилни обекти: над 80% от ударите са паднали на територията в ДНР и ЛНР. "Като цяло има много красноречива статистика за това кой по кого стреля", констатира изданието.

"10 инцидента засегнаха съоръженията за захранване, 7 образователни институции, 6 водоснабдителни и канализационни съоръжения, три газоснабдяване, един лечебно заведение", посочва се още в доклада. По-голямата част от цивилните обекти са атакувани в именно в неконтролираните територии.

Тенденцията продължава и след проследения период. От 31 юли до 20 септември са регистрирани още 16 цивилни жертви: двама убити и 14 ранени. Това са най-високите числа от юни 2020 г., добави Богнер.

ДУМА припомня, че съгласно едно от научните определения за тероризма, извършваните от украинските власти системни обстрели срещу гражданското население и обекти в ДНР и ЛНР е чиста проба държавен тероризъм. 

ООН критикува закона за преходния период, внесен в парламента през август. "Законопроектът не отговаря на международните стандарти, не предвижда период, ориентиран към защита на жертвите", каза Матилда Богнер. Според нея "в бъдеще законът за преходния период може да се превърне в препъникамък за пълно разрешаване на конфликта. Политиката на преходния период трябва да съответства на международните стандарти". Изданието припомня, че въпросният закон орязва правата на жителите на ДНР и ЛНР. 

Отделно ООН отбелязва и нападения срещу противници на украинизацията. Имало е седем такива случая под формата на онлайн тормоз и призиви за насилие, както и заплахи и сплашване на онези, които "изразиха положителни мнения за руския език или по друг начин изразиха възгледи, считани за проруски". В доклада се критикува закона за националните малцинства, който не установява начини за гарантирани езиковите права на малцинствата. Пълноценното изучаване на майчиния език се разрешава само за кримските татари, караимите и кримчаците, докато за останалите това е забранено по подразбиране. 

 

 

 

 

Вот на недоверие за кабинета "Главчев"

автор:Дума

visibility 27

/ брой: 74

Половината българи биха гласували на вота за ЕП

автор:Дума

visibility 20

/ брой: 74

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 24

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 24

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 23

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 20

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 20

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 18

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 23

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 21

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ