17 Юли 2025четвъртък20:15 ч.

Омбудсманът до КФН: Бонус-малус ощетява гражданите

Общественият защитник настоява за по-дълго обсъждане на наредбата

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 487

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до председателя на Комисията за финансов надзор (КФН) Бойко Атанасов с искане да се предвиди допълнително време за обсъждане и съобразяване с направените в хода на общественото обсъждане до 19 декември становища, относно концепцията за системата бонус-малус.

Наредбата за определяне на размера на застраховката "Гражданска отговорност" влиза в сила от 1 януари 2020 г., с изключение на няколко разпоредби, които ще се прилагат от 1 януари 2021 г. Омбудсманът посочва, че за обсъждане и евентуално приемане на постъпилите предложения остават само 12 дни, от които 7 са неработни. В становището си до КФН омбудсманът излага съображенията си за засягане на правата на гражданите от така предложения втори поред проект, като смята, че се дава превес на интересите на застрахователите пред тези на собствениците и водачите на МПС.

В писмото си омбудсманът изтъква, че проектът не предвижда ясно разграничение между собственика и водача на МПС при определяне размера на премията. Оказва се, че собственикът на МПС отговаря за нарушения, извършени от други лица, вписани като водачи в полицата на автомобила, като малус точките на другите водачи се отразяват върху размера на премията му, без самият той да е допуснал нарушение, пише в становището на обществения защитник. Освен това се оказва, че проектът допуска да се натрупват множество санкции за едно и също нарушение. Липсата на пропорционалност между санкционирането и поощрението на собствениците/водачите на МПС не кореспондира с обявените цели на проекта. 

В рамките на предложената система увеличението за малус клас е много рязко и достига до 400%. А в същото време изрядните водачи не са стимулирани в достатъчна степен, е друг мотив, с който омбудсманът предлага да се преосмисли предложената концепция. Не е предвиден и механизъм за възстановяване в кратък срок от застрахователя за връщане на надвнесена сума при установено неправилно изчисляване на премията, е друг недостатък на проекта, според доц. Ковачева. От асоциацията на застрахователите в България вече обявиха, че с въвеждането на системата "бонус-малус" 80% от шофьорите ще плащат по-ниска застраховка "Гражданска отговорност".

8,4 млрд. лева имат застрахователите

8,4 млрд. лв. управляват застрахователните компании, работещи у нас в края на септември, отчете БНБ. Сумата е с 634,8 млн. повече на годишна база. Активите им също растат - с 299,7 млн. лв., и вече са 2,428 млрд. лв. Застрахователите продължават да държат по-голяма част от активите в левове - 39,9%, следват тези в евро - 34,1%, а в долари са само 3,8% от тях. Инвестициите им са разпределени поравно между България и държави от ЕС - около 3,9 млрд. лв. Вложените навън пари растат по-бързо - за година с 244 млн. лв. срещу 175 млн. лв. останали у нас. Собственият капитал на застрахователните дружества е 2,4 млрд. лв. и в сравнение със септември 2018 г. се е увеличил с 304 млн. лв.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ