"Синхуа":
Огромни загуби за световната икономика при US интервенция срещу Иран
5 мрачни сценария и един позитивен за всички
/ брой: 267
Евентуална американска военна атака срещу Иран може да доведе до огромни загуби за световната икономика, според доклад на Федерацията на американските учени, коментира китайската агенция „Синхуа", цитирана от News.bg.
Експерти от различни дисциплини очертават шест възможни сценария и разходите, които биха породили през първите три месеца. Разходите са изчислени на базата на военните разходи на САЩ, удара върху международните фондови борси, световната цена на петрола и материалните щети на Иран.
В доклада не се представят политически предписания и само се подчертава какво би се случило при евентуални действия на САЩ.
Първият сценарий е все по-голям натиск: САЩ продължават с налагането на нови санкции на Иран, засягащи публичния и частния сектор на Ислямската република. Установено е, че това възлиза на 64 милиарда долара загуби за световната икономика.
Вторият сценарий - американска блокада в Персийския залив. САЩ ограничават износа на суров петрол и производните му, природен газ, оборудване за енергетиката и услугите. Инвестициите в иранския енергиен сектор са спрени в целия свят. Това ще струва около 325 милиарда долара.
Третият сценарий включва ограничени удари. САЩ започват кампания за ограничени въздушни удари над иранските ядрени съоръжения. Установено е, че това ще струва на световната икономика 713 милиарда долара.
Разходите нарастват значително, ако се проведе цялостна кампания за бомбардиране, според четвъртия сценарий. САЩ започват мащабна въздушна кампания, като тя ще бъде насочена не само към ядрените съоръжения, но също и към местата, откъдето Иран може да отвърне на удара. Очакваните щети за световната икономика са в размер на 1.2 трилиона долара.
Петият сценарий, според авторите на доклада, е най-малко вероятен - американска инвазия. САЩ да атакува по земя Иран, да окупира и обезоръжи Ислямската република. Ще струва 1.7 трилиона долара за първите три месеца.
И последният шести сценарий е свързан с деескалация. САЩ да експериментират с нов подход за разрешаване на кризата с Иран чрез предприемане на едностранни стъпки, които да покажат, че САЩ са готови на отстъпки. Няма да струва нищо на световната икономика, а напротив ще допринесе с 60 милиарда долара в полза за икономиката.