20 Ноември 2025четвъртък16:55 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

Огромен подарък на телекомите за сметка на хората

Служебният кабинет прави поредните промени отвъд конституционните си задължения за провеждане на изборите

/ брой: 63

автор:Дума

visibility 3878

Иван ФРЕНКЕВ*


Днес излезе информация, че служебното правителство намаля драстично с 40% такси, които Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) събира от името на държавата. Обяснението - насърчаване на инвестициите, стимулиране на иновациите и т.н. В същото време телекомите продължават да получават компенсации от държавата (разбирай от всички нас) за цената на електроенергията. И ако това не е достатъчно, преди няма и месец увеличиха месечните такси на потребителите с пълният размер на годишната инфлация (15.3%) отново с подобни доводи. 

Въпреки призивите, настоящето ръководство на КЗП мълчаливо отказва да обяви клаузите за индексация в договорите с телекомите за неравноправни. Ако всичко това не е подарък за милиони, здраве му кажи. Накратко, държавата се отказва от приходи, но за сметка на това подарява торби с пари без никакви насрещни ангажименти. Същевременно данъкоплатеца го прекарват под подозрително затворените очи на КЗП с одобрението на служебното правителство.

За да не бъда голословен, нека разгледаме в какъв контекст се правят тези подаръци.

- Първо, преди 2 седмици от МФ изтече апокалиптичен доклад как държавата ще фалира, как хазната няма пари, защото виждате ли лошите депутати (разбирай тези от БСП) се пребориха с огромни усилия да бъдат увеличени социалните плащания и подкрепен българският народ по време на икономическа криза. Заговори се за увеличаване на данъци, орязване на разходи и замразяване на доходи. И в същото време, точно това служебно правителство решава да прави подаръци на телекомите. Интересно, за кого е по-загрижен Румен Радев, за големите бизнеси или за българският народ?

- Бърза справка на сайта на КЗП показва, че телекомите са едни от най-често разследваните и наказвани за прилагане на нелоялни търговски практики бизнеси. Преди да бъдем незаконно освободени като ръководство на КЗП с колегите почти всяка седмица се произнасяхме по казуси свързани с телекомите. Дори и в момента текат различни дела за наложени санкции. С други думи, имаме агресивни търговци, от които има още какво да се желае по отношение прилагане на защитата на потребителите. 

Когато миналата година телекомите се опитаха да упражнят индексация на таксите, само навременната и категорична намеса на министъра на икономиката Корнелия Нинова и на тогавашният председател на КЗП Димитър Маргаритов спряха драстичното увеличение. Това беше преди повече от една година. За съжаление както вече многократно се доказа, за служебното правителство на Румен Радев потребителската политика не е приоритетна. Тази година таксите бяха индексирани с над 15%.

- Служебното правителство прави поредните промени отвъд конституционните си задължения за провеждане на изборите. Защо е тази припряност да се свалят таксите на телекомите сега, вместо да се оставят на редовен кабинет? Остават броени дни до провеждане на изборите. Със сигурност не е за да се помогне на потребителите да си плащат увеличените сметки. 

Не изглежда и да се действа в интерес на държавния бюджет. Единствената оставаща възможност е, че се действа в интерес на телекомите, които бяха подкрепяни през цялата минала година от данъкоплатците и въпреки всичко увеличиха таксите на същите тези данъкоплатци.

Ето защо е важно да се гласува в неделя и да се състави редовен кабинет. На безотчетността на служебното правителство и на едноличното управление на Румен Радев трябва да се сложи точка. Имаме нужда от стабилно управление, с ясен социален вектор в интерес на обикновените хора за да не се допускат подобни съмнителни практики да продължават да се прилагат. Време е всички ние да излезем и да гласуваме според интереса на собственият джоб.


Какво е важно да знаем за 

договора ни с мобилен оператор 

1. За да имате цялата нужна информация относно договора Ви, винаги искайте всички свързани документи да ви бъдат предоставени на място, преди сключване на договора.

2. Информирайте се онлайн, когато се правят промени в Общите условия и какво точно включват те. Ако операторът въведе по-лоши общи условия от тези, на които сте се съгласили, Вие имате право да прекратите договора без неустойки.

3. Ако сте дискутирали офертата си по телефон и сте се съгласили за нея, имате право да поискате копие на записа на разговора, който операторите са задължени да съхраняват.

4. Имате право да прекратите договор с телеком в случай на смърт на абоната без предизвестие и без да дължите неустойки освен за крайно устройство.

5. По-възрастните потребители да не се предоверяват на устните разяснения на консултантите и да не се съгласяват да подписват документи в офисите на мобилните оператори преди да се уверят с какво точно ще се ангажират, какви услуги ще получат и колко ще заплатят за тях. Ако срещнат затруднения с разбирането на някои от клаузите, да се консултират с независим специалист или поне със свой близък преди да положат подписа си.

6. Винаги се информирайте при прекратяване на договора за какво точно плащате и защо трябва да го заплатите, за да избегнете начисляване на недължими суми.

7. Винаги проверявайте дали предложената за Вас услуга е със или без ДДС.

8. Когато Ви се предлага безплатно услуга или устройство, внимателно прочетете дали не се увеличава месечната Ви такса или не трябва да заплатите нещо допълнително (например месечна застраховка на устройството).


*Авторът е бивш председател на КЗП

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 617

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 597

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 648

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 570

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 639

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 596

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ