20 Февруари 2026петък20:09 ч.

Огромен айсберг се откъсна от Антарктика

автор:Дума

visibility 1151

Огромен айсберг е е откъснал от Антарктика. Според учените става въпрос за над 315 тона лед с площ около 1600 квадратни километра. Айсбергът се е отделил от ледения шелф Амери.
Това е най-големият къс лед, който се отделя от него в последните 50 години. Размерите на айсберга, който носи името D28 означава, че движението му трябва да се наблюдава, защото потенциално представлява опасност за корабоплаването, предаде Dir.bg.
Амери е един от трите най-големи ледени шелфа в Антарктика, намира се в източната част на континента. Учените смятат, че D28 е дебел около 210 м и в него има 315 милиарда тона лед.
Теченията вероятно ще понесат айсберга в западна посока, като разпадането и стопяването му ще отнеме години.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 977

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1081

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 994

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 968

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 983

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ