Одит на МОН призна, че НИМХ е лъгал
Уж бедният институт, преместен след протест от БАН в МОН, е имал над 1,1 млн. лв., а директорът Брънзов раздал големи пари на някои служители
/ брой: 10
Одит на МОН в Националния институт по метеорология и хидрология при БАН обяви официално, че НИМХ е имал предостатъчно пари за оперативните си дейности през миналата година, което ДУМА писа многократно. Това доказва, че целият протест, организиран от бившия директор проф. Христомир Брънзов заради мнима липса на пари и мнимо ощетяване на института от страна на Общото събрание е бил напълно измислен. Протестът доведе до излизане на НИМХ от академията и от 1 януари той е ведомствен научен институт към МОН. Към края на юли 2018 г. Националният институт по метеорология и хидрология при БАН е изхарчил за издръжка 489 291 лв. и от субсидията са му останали още 1 118 770 лв., които обезпечават неговите оперативни дейности до края на годината. Тази констатация от одита е посочена в писмен отговор на министър Красимир Вълчев на въпрос, зададен от депутата Станислав Станилов по повод отношенията на НИМХ с три частни фирми на Брънзов, които той има в нарушение на закона.
Красимир Вълчев през август м.г., в разгара на предизвикания от НИМХ скандал с БАН, обеща МОН да направи одит на института. Досега резултатите не бяха известни. Научният съвет на НИМХ е приел разпределението на субсидията за 2017 и 2018 г., но не е приел бюджета на института (т.е. не са отчетени собствените му приходи), са установили одиторите. От определените за издръжка 1 412 614 лв. за 2018 г. (вкл. 1 330 000 лв. за оперативни дейности) са били раздадени заплати в нарушение на решението на ОС за разпределението на бюджета по компоненти, пише в отговора на министъра. Промени в плана за разходите не са одобрявани от председателя на БАН. Наличностите на НИМХ в системата СЕБРА сочат, че информацията, подадена от НИМХ към централата на академията, е невярна, отсичат в прав текст проверяващите.
Освен това, директорският съвет при Брънзов е увеличавал заплати на служители за допълнителни дейности, а Брънзов е постановявал поименни заплати, без да има правомощия за това. На четирима служители през юли 2018 г. са определени заплати, които превишават със 120% началната основна заплата за съответната категория персонал. В самия НИМХ отдавна се говореше, че Брънзов е раздал огромни пари на свои приближени. А увеличените заплати са изплатени със задна дата в нарушение на правилата за работната заплата в НИМХ.
Одитът не е установил сключени договори на института (вкл. за прогнози във ветроенергетиката) с частните фирми на Брънзов. Според отчета на НИМХ за 2017 г. обаче, качен в сайта му, институтът е въвел компютърни програми за ветромерите, а тези ветромери се произвеждат от същите частни фирми.