15 Май 2024сряда21:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Очакват ни демографски проблеми

Как ще "натежи" на Земята седеммилиардният жител на планетата

/ брой: 243

автор:Дума

visibility 453

След като при седем милиарда души население ресурсите на Земята вече са под натиск, те ще бъдат подложени на невъобразимо въздействие, когато през 2050 г. човешките същества станат 9 милиарда и единствено революция в използването на енергията, водата и почвата ще ни помогне да избегнем катастрофа, смятат анализаторите на "Франс прес" Марлоу Худ и Ричард Ингъм.
Още през 1798 г. британският икономист Томас Малтус предвиди, че способността на човеците да се възпроизвеждат ще надхвърли способността им да произвеждат достатъчно храна. Благодарение на напредъка в земеделието и промишлената революция и въпреки удвояването на световното население тези предсказания не се изпълниха. Въпросът обаче остава.
Според някои научни прогнози на 31 октомври населението на планетата официално ще надхвърли прага от 7 милиарда души, което прави увеличение с два милиарда за по-малко от 25 години. За 60 години равнището на раждаемостта днес е спаднало наполовина до 2,5 деца на една жена, с внушителни разлики в различните страни. Населението на света би могло да се стабилизира на 9, 10 и дори 15 милиарда души в зависимост от развоя на ситуацията в развиващите се страни, които в момента преживяват най-голям демографски ръст.
С множенето на нашия вид ресурсите бяха сериозно застрашени, независимо дали става дума за питейна вода или богатството на почвите, моретата или горите. Ако се запази сегашният темп, до 2030 г. ще е необходима втора планета, за да задоволи апетита ни и да поеме отпадъците от нашата, показват изчисленията на мозъчния тръст "Глоубъл футпринт нетуърк" (GFN). Въглищата, петролът и газът благоприятстват нашето благоденствие, но произвеждат и газове с парников ефект, които променят климата и осакатяват екосистемите, които ни хранят. "От взрива в цените на храните до пагубния ефект на климатичните изменения нашата икономика се сблъсква с факта, че години наред правим разходи, които надхвърлят възможностите ни", подчертава президентът на GFN Матис Вакернагел. Това потвърждава и Брис Лалонд, френският дипломат, определен за координатор на следващата Конференция на ООН за устойчивото развитие през юни "Рио+20" догодина (20 години след Световната среща на върха за Земята през 1992 г. г. в Рио де Жанейро). "През 2030 г. с един милиард души повече на планетата въпросът ще е как да гарантираме на този милиард бедни хора сигурна прехрана и базисни услуги, без да посегнем върху още земи, енергия и вода", казва той.
"Рио+20" ще бъде посветена на начините за създаване на устойчиви градове, за благоприятстване на възобновяемите видове енергия, за по-добро използване на питейната вода, за устойчиво управление на океаните и за постигане на рентабилно селско стопанство. Защитниците на устойчивото развитие обаче смятат, че евентуално ограничаване на раждаемостта би позволило броят на населението да се стабилизира на 8 милиарда, като същевременно помогне на бедните страни да се избавят от бедността, намали натиска върху природните ресурси и направи хората по-малко уязвими за ефектите на климатичните промени. Какво да се направи?
Според някои експерти ключът се съдържа в контрола върху раждаемостта. Лошото е в това, че темата за демографския ръст остава до голяма степен табу на политическите срещи на върха.
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 517

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 501

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 445

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 487

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ