19 Май 2024неделя04:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Очакват два пъти по-висока безработица

Икономисти от БАН с три сценария за последиците от коронакризата

/ брой: 71

автор:Дума

visibility 1133

Икономистите от БАН очакват безработицата в България да се удвои спрямо 2019 г. като последствие от мерките, въведени за справяне с епидемията от коронавируса. Тя ще достигне 10%, предвижда най-вероятният от три сценария, изготвени от Института за икономически изследвания при Българската академия на науките.

Първият сценарий допуска, че пикът на зараза у нас ще настъпи в средата на май. Не се очаква нова вълна от заболели, мерките постепенно се отменят и през втората половина на годината икономиката функционира нормално. Вероятността той да се сбъдне е 20%, прогнозата е за спад на БВП от 2,4% и леко нарастване на инфлацията спрямо 2019 г. Пазарът на труда ще изпита умерено негативен шок, а безработицата нараства до 6,9%. Вместо балансиран бюджет ще има дефицит от 1,5% спрямо БВП, като той ще се покрие с емитиране на нов дълг в размер на 2,5 млрд. лв.

Вторият сценарий предвижда пик в края на юни - средата на юли с постепенна отмяна на мерките и възможно повторно въвеждане на някои ограничения. Вероятността той да се случи е 60%. Прогнозата на икономистите е за спад на БВП с 4,3% и ускоряване на инфлацията до 4,2% на средногодишна база и спад на туристическия сезон с около 50%. Пазарът на труда ще бъде подложен на шок, като безработицата ще се удвои спрямо 2019 г. и ще достигне 10%. Бюджетните приходи ще са по-ниски от планираните с 9%, докато разходите остават в рамките на планираните в бюджета. Ще има обаче пренасочване към здравеопазването и социалното подпомагане за сметка на капиталови разходи. 

Третият сценарий допуска пик на заболяването в средата на август при периодично затягане и разхлабване на мерките. Вероятността той да се сбъдне е 20%, а спадът на БВП в реално изражение ще е с 5,7%. Инфлацията се ускорява до 5,2% на средногодишна база, като причините ще са в проблеми с предлагането на някои вносни стоки от първа необходимост. Противодействащ фактор за по-висока инфлация ще е намаленото потребление и по-ниските цени на енергоресурсите. Прогнозата е за значително намаляване на обемите на външната търговия и влошаване на текущата сметка с повече от  2 млрд. евро, основно заради проваления летен туристически сезон - спад между 50 и 70%. Пазарът на труда ще изпита силен негативен шок, като безработицата ще достигне близо 350 хил. човека или 12%. 

МВФ прогнозира 6% спад на икономиката у нас

"За България приетата актуализация на бюджета предвижда свиване на БВП с 3% през тази година. Но всъщност намалението ще е двойно по-голямо, тъй като първоначално се предвиждаше ръст на икономиката с 3,4 на сто. И докато този спад от над 6% не бъде наваксан и производството не стигне до предкризисните си нива, няма да са преодолени последствията от кризата", заяви директорът на МВФ Кристалина Георгиева. Над 170 държави ще имат отрицателен растеж на човек от населението, посочи тя. Очакванията на МВФ са задаващата се рецесия да бъде най-тежката от Голямата депресия през 30-те години на миналия век, като през 2021 г. ще настъпи само частично възстановяване.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ