18 Септември 2025четвъртък07:01 ч.

Очаквано: САЩ обвиниха Иран за нападението в Оманския залив

автор:Дума

visibility 1634

Ден след инцидента с танкери в Оманския залив, от Американското централно военно командване обвиниха Иран за случилото се. От ведомството разпространиха видеоклип, на който, по думите им, ирански сили премахват невзривила се мина от един от танкерите. Иран отрича всички подобни твърдения.

Припомняме, че вчера два танкера в Оманския залив бяха атакувани с торпеда. Последваха експлозии, след спасителна операция десетки души от екипите на два танкера бяха спасени. Единият танкер е на норвежка компания, другият - на сингапурска.

Разпространеното видео от американците показва лодка, която приближава танкер. Един от качилите се в лодката премахва предмет от танкера. Според американските военни предметът е невзривила се мина, a тези в лодката са иранци.

По-рано държавният секретар Майк Помпео обвини Иран в “безочливо нападение” в Оманския залив като добави, че САЩ ще защитят себе си и своите съюзници от иранската агресия в региона. Той твърди, че Техеран атакува в отговор на оказвания дипломатически и икономически натиск върху Иран с цел страната да седне на масата на преговорите за ядрената си програма.

От своя страна иранската мисия в ООН отрече каквато и да е намеса и определи обвиненията на Вашингтон като “подстрекаващи” и “иранофобски”.

Случилото се се разглежда като ескалация на напрежението в съревнованието между Съединените щати и Иран за влияние в Близкия изток.

Администрацията на президента Доналд Тръмп затегна икономическите санкции срещу Техеран след като оттегли САЩ от историческото споразумение за ядрената програма на Иран. Според експерти, цитирани от "Вашингтон поуст", в отговор Иран и неговите съюзници са предприели калибрирани атаки по американски интереси в това число по международната търговия на гориво.

Съединените щати обмислят ответни действия като един от спряганите варианти е военен ескорт на танкерите, които минават през този регион.

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 173

Младите българи предпочитат да инвестират в акции, а не в имоти

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 632

/ брой: 173

За образованието

visibility 629

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 634

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ