Очаквано Караиванова си тръгва от КФН
От 1 март тя отива като представител на България в Борда на директорите на ЕБВР
/ брой: 35
Карина Караиванова подава оставката си като председател на Комисията за финансов надзор (КФН) пред парламента, съобщи тя на заключителната си пресконференция. Предсрочното оттегляне на Караиванова бе очаквано, тъй като от 1 март 2019 г. тя отива представител на България в Борда на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). "Бях номинирана за позицията в ЕБВР и за мен това е добра възможност за кариерно развитие", коментира Караиванова.
Караиванова не смята, че има нещо, което да не е свършила за прекараните начело на КФН около 2 години и половина. Тя смята още, че оставя сектора в добро състояние, а нейният мандат е предпоставка за успех на следващия председател, стана ясно от изявлението й.
Нейното оттегляне се случва насред поредица от кризи и нерешени проблеми в единия от поднадзорните сектори - застраховане, който от миналото лято е без ресорен заместник-председател след оставката на Ралица Агайн. Нещо повече - работата на регулатора ще е затруднена и тъй като с оставката й съставът на петчленната комисия текущо остава от трима души, докато депутатите не изберат наследник на Караиванова на поста. За най-вероятен се счита настоящият зам.-председател с ресор инвестиционен надзор Бойко Атанасов.
"Когато поемах длъжността като председател на КФН, обещах тя да придобие европейски облик. За изминалите 2 г. и половина усилен труд мога да кажа, че концепцията е изпълнена в цялост, като за първи път от създаването на надзора преди 15 г. се извършва реформа в него. Променихме начина по провеждане на регулаторна политика. Променихме начина на финансиране на комисията, така че да можем да наемаме и задържаме професионален екип, да имаме техническо обезпечение", каза Караиванова. Сериозните дейности по отношение на реформирането на КФН са свършени, сега е важно да няма отстъпление от приетата реформа и да продължи да се работи, смята тя.
На въпроси от журналисти тя отговори, че е имало проверки в няколко застрахователни дружества, като вече се прилагат необходимите мерки.
Караиванова заяви още, че подкрепя стратегията за събуждане на спящите акции от масовата приватизация, като стратегията има нужда от доизчистване, но е доста положителна. По отношение на системата бонус-малус тя е категорична, че трябва да бъде въведена в България. В момента се работи по най-сериозните бележки по концепцията и новият вариант ще бъде предложен за обсъждане преди свързване на системите между МВР и гражданска отговорност.