26 Юни 2024сряда11:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ВЕЛИКА СЛАВОВА:

Очаквам по-ниски изкупни цени на зърното

Ако се въведе данък върху земеделската земя, трябва да го плаща този, който я обработва и набраните средства да се ползват на общинско ниво, казва председателката на кооперацията

/ брой: 140

автор:Дума

visibility 1604

ЗК "Нива 93" - с. Проф. Иширково


ВЕЛИКА СЛАВОВА е родена през 1948 г. в с. Проф.Иширково, община Силистра.
Средното си образование завършва в Силистра. Била е 2 години начална учителка. След това завършва Селско-стопанска академия "Г. Димитров" - София, специалност полевъдство. Същата година започва работа като агроном в тогавашното ТКЗС в родното си село. От 1974 г. до 1980 г. е председател на Общинския съвет в община Проф. Иширково. След това 3 години е председател на Клоново стопанство, 1 година е специалист агроном в ИВО - Силистра, 3 години в ОАПК - Силистра, 5 години главен икономист,, 2 години агроном в ЗК "Нива 93".
От 1995 г. и досега, вече 18 години е несменяем председател на ЗК "Нива 93" в с. Проф. Иширково.
През този период под нейното ръководство кооперацията се утвърждава като мощен земеделски кооператив с 30 000 дка земя, с модерна земеделска техника, високи селскостопански резултати и силна социална дейност.


- Кога, г-жо Славова, е създадена кооперацията в село Проф. Иширково?
- Земеделската кооперация "Нива - 93" е създадена през януари 1993 г. Сега честваме 20 години от нейното начало. Тържествените мероприятия по случай годишнината вече преминаха. Остава официалното откриване на жътвата, която е част от празника и срещата със семействата на всички работещи, организирана на открито. Кооперацията към момента стопанисва 30 000 дка земя. Има 1300 член-кооператори и 130 човека, работещи на постоянни трудови договори, без да броим 100 - 150 души сезонни работници, които привличаме за около 3 месеца при прибирането на реколтата. Интересна е структурата на производство на нашата кооперация. Тя се отличава от типичните кооперации по това, че освен традиционните  зърнените култури, които отглеждаме, имаме 1700 дка трайни насаждения в т.ч. - 1300 дка кайсии, 90 дка - праскови, 200 дка сливи и 110 дка череши. Отглеждаме и етерично-маслени култури - кориандър, резене, също така  отглеждаме и култури за семена т.е. за семепроизводство.  Имаме пчелин от петстотин семейства. От 2012 г. в нашата кооперация се вля и потребителната кооперация и в момента развиваме и търговска дейност. Стопанисваме един магазин за хранителни стоки, две сладкарници - една в Проф. Иширково и една в Силистра. Имаме цех за закуски, като произвеждаме над 16 - 18 артикула; фурна, в която освен бял хляб произвеждаме и пет вида специализиран - ръжен, типов, пълнозърнест, многозърнест и царевичен. Особено търсени на пазара са специализираните хлябове.
- Каква рента давате на вашите кооператори?
- Рентата, която дадохме за 2012 г., е 80 лв. за декар. Мога да кажа, че голяма част от печалбата заделяме за дивиденти, от порядъка на 350 хил. лв., или отнесено към декарите земя, още по 10 лв./ дка. Това, което ни отличава от другите кооперации, е, че осъвременяваме и увеличаваме дяловия си капитал. Въпросът е малко спорен, т.е. дали трябва, или не трябва да се увеличава дяловият капитал. 
- За тази година каква рента ще изплатите на хората?
- Решението е, че рентата не може да бъде под 50 лева. Общото събрание в зависимост от резултата в края на годината ще реши кава да бъде рентата, но има защитна граница от 50 лева.
- Какви резултати очаквате да получите от декар на продукцията?
- Имаме засети около 8000 дка пшеница и 2000 дка ечемик. Към момента есенниците са в много добро състояние, въпреки че есента беше суха. Очакваме нормални добиви - над 500 кг от декар. Рапицата също е в мого добро състояние, засели сме над 4000 дка. Очакваме добив над 340-350 кг. Пролетниците също са в добро състояние, а оттук нататък зависи какви ще бъдат валежите, които ще определят добива им.
Трайните насъждения бяха засегнати от пролетните студове, особено ранните сортове, но въпреки това имаме нормално натоварване. Лошото е, че мина градушка в една от градините, където качеството сигурно ще бъде по-ниско. Очаквам като цяло добра година, но каква ще бъде печалбата т.е. крайният резултат, зависи преди всичко от изкупните цени. Прогнозите навсякъде сочат спад на цените в световен мащаб. Очаквам, че изкупните цени на зърното през тази година ще бъдат малко по-ниски, дори може да има спад от 10-15%, но смятам, че крайният резултат ще е добър.
- Освен за вътрешния пазар, изнасяте ли и за чужбина? Как продавате готовата продукция - чрез фирми, или директно се договаряте с купувача?
- Работим само за вътрешния пазар, директно не правим износ. Една от причината да не правим директен износ е това, че имахме проблеми с ДДС. Въпреки че проучваме фирмите, на които продаваме, оказа се, че някои от тях са нелоялни. Чрез някои от тях изнасяхме слънчоглед и рапица за Румъния, след 2-3 години фалираха и се оказа, че не са си внесли задълженията към държавата и в момента търсят нас. Ние, разбира се, обжалвахме делото и се надявам, че ще го спечелим. Затова избягваме прекия износ.
- Получихте ли си парите за горивата, въпреки че отговорът е известен, все пак - какво стана?
- Разбира се, не сме получили нищо. Никой не ги е получил и съм сигурна, че няма и да се получат. За 2011 и за 2012 г. също не сме получили нищо. Доколкото знам в бюджета за 2013 г. също не са разчетени средства за това. Надяваме се новото правителство да пререши. Както знаете, от 2-3 години не получаваме пари нито за акцизи, нито национални доплащания.
- Всъщност какво очаквате от новото правителство и най-вече от новия министър на земеделието проф. Греков?
- Не познавам лично новия министър, но от негово интервю разбрах виждането му за развитие на отрасъла и ми допада. Хареса ми това, че според него трябва да се облекчат по-дребните производители, че трябва да се обърне внимание на сектори, които изчезват, като зеленчукопроизводството, трайните насаждения, животновъдство. Това е много важно, казвам това не само защото ние имаме трайни насаждения, а защото смятам, че в България има много благоприятни условия за развитие и на зеленчуци, и на плодове. Ние трябва да ги произвеждаме. Грехота е да ядем вносни плодове и зеленчуци. Убедена съм, че нашата стока е по-качествена.
- Права сте г-жо Славова, но нашите зеленчуци и плодове са с много по-висока цена, а хората достатъчно обедняха и затова предпочитат ниските цени на вносните продукти.
- Това е така, защото субсидиите в другите европейските страни са много по-високи и това им дава възможност да продават на по-ниски цени, а има и нелоялен внос.
- Как гледате на предложението да бъде въведен данък върху земеделските земи и има ли яснота кой ще плаща този данък - собственикът на земята или този, който я обработва?
- Мисля, че данъкът трябва да го плаща този, който обработва земята. Разбира се, никой не иска да плаща данъци, но също така мисля, че ако тези данъци остават на местно ниво ще бъде много добре. Според мен не е лошо да се заделят някакви средсва, които да влязат в общините и по този начин да подпомогнем тяхното развитие. Защото към момента финансирането на общините е трагично, за кметствата да не говорим.
- Каква е социалната политика на кооперацията?
- Нашата кооперация заделя доста средства за социална дейност - около 150 хил. лв. на година, като една част се използват за работещите в трудовия колектив, а с другата част подпомагаме редица мероприятия в селото и наши член-кооператори. През изминалата година кооперацията беше основен спонсор за построяването на бюст-паметник на професор Иширков. Трябва да кажа, че няма мероприятие, в което ние да не участваме - подпомагаме училището, детски градини, църква, читалище, джамия и др.
- На територията на с. Проф. Иширково, освен вашата кооперация, на какво друго хората може да разчитат като възможност за работа?
- Освен държавните учреждения в селото работят две кооперации - нашата, и още една - ЗК "Плодородие" и един арендатор. Друго няма. Има отделни стопани, които сами си отглеждат земята, но те са много малко на брой.
- Имате ли случаи ваши член-кооператори да си продават земята на големите арендатори?
- Кооперацията ни е силна, привлекателна, с много работни места, с добри възможности и нашите член-кооператори не напускат, а обратно искат да се присъединяват към нас. Случаите на продажба на земята са единици.
- Каква е средната работна заплата?
- За обобщена средна работна заплата е малко трудно да се говори, но по групи и категории може да се каже. Например заплащането на механизаторите, които са основните ни работници, за 6-7 месеца работа е от порядъка на 13-14 хиляди лева. През другото време, имам предвид зимните месеци, те са в отпуск или на борсата. За другите категории за същия период рядко имаме заплащане под 8000 лв. Една от целите, които си поставяме, е наред с увеличаване размера на рентата, да завишим  заплащането на работещите в кооперацията, да увеличим и дивидента, тъй като досега рентата изпреварва заплащането и дивидента.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 90

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 386

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 131

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 97

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 115

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ