10 Юли 2026петък18:27 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Обстреляха украинска база край Лвов

Руските въоръжени сили освободиха 300 граждани и монаси, държани като заложници

/ брой: 50

автор:Дума

visibility 1903

Девет души са загинали и 57 са ранени при ракетния обстрел в неделя сутринта срещу военна база полигон в град Яворин, на 10 км от полската граница и на 60 км от центъра на Лвов, съобщиха местните власти. Според украински източници в базата се намирали западни инструктори.

Тя е Международен център за поддържане на мира и сигурността, обхваща площ от около 390 кв. км и може да побере до 1790 души. Не е известно колко души са били на място по време на ракетния удар. Базата обикновено се използва за обучение и за учения от украинската армия и нейните партньори от НАТО, главно по програмата "Партньорство за мир".

Летището на западния украински град Ивано-Франковск също е ударено, написа кметът на града Руслан Марцинкив във Фейсбук.

Ивано-Франковск е сред петте области, за които в събота имаше съобщения, че са прозвучали сирени за предстоящи ракетни удари. Другите са Житомирска, Тернополска, Ровненска и Волинска области. Сирени са се включили и в град Краматорск в Източна Украйна. 

Междувременно руските въоръжени сили освободиха около 300 граждани и монаси, държани за заложници от бойци на батальона "Айдар" в православния Свето-Успенски Николо-Василевски манастир в село Николское. Това съобщи говорителят на Министерството на отбраната генерал Игор Конашенков.

Украинският външен министър Дмитро Кулеба съобщи, че руските военни са отвлекли кмета на южния град Днипрорудне. "Получавайки нулева местна подкрепа, нашествениците се обръщат към терор. Призовавам всички държави и международни организации да спрат руския терор срещу Украйна и демокрацията", каза той.

Евгени Матвеев е вторият украински кмет, за когото се твърди, че е отвлечен от настъпващите руски войски през последните три дни, след като кметът на близкия Мелитопол бе задържан в петък.

Над 72% от руснаците одобряват Путин

автор:Дума

visibility 348

Снимка на деня - 10.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 230

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ