18 Септември 2025четвъртък19:22 ч.

Общински болници са на ръба на фалита

17 лечебни заведения дължат 13 милиона лева

/ брой: 20

автор:Аида Паникян

visibility 1552

Общинските болници в страната са пред много сериозни затруднения. Само 17 имат дългове за 13 млн. лв., като 5 млн. от тях са просрочени. Това съобщи за ДУМА председателят на Националното сдружение на общинските болници и управител на общинската болница в Чирпан д-р Неделчо Тотев. Представители на УС на сдружението бяха на среща с Надзорния съвет на НЗОК по време на заседанието му. 

Проблемите на общинските болници през тази година е, че някои от клиничните пътеки, по които масово работят тези лечебни заведения, са намалени. Например пътеката за неврологични заболявания е намалена с 40% - от 500 на 300 лв. По-малко е намалението при пътеките за диагностика, високоспециализирани интервенционални процедури и за лечение на заболявания на гастроинтестиналния тракт. Разбира се, има и някои увеличени, сред които тази за новородените, но увеличението е с 30 лв., припомни д-р Тотев. Той е категоричен, че когато бъдат съпоставени приходите по поевтинените и по поскъпналите пътеки, приходите на общинските болници, при същия обем на работа, ще намалеят значително. Общото намаление за 29 малки лечебни заведения ще бъде над 2,4 млн. лв., са пресметнали от сдружението.

Към намалените приходи и задълженията на болниците допълнителен разход ще бъде и увеличената минимална заплата, както и по-високите цени на горивата, коментира д-р Тотев.    

Удовлетворени сме, че през тази година болниците ще знаят какъв е бюджетът им за следващия месец и ще имат право да теглят 5% от средствата за предходния, а ако останат пари, ще могат да ги прехвърлят за следващия, каза д-р Тотев.   

От сдружението са на мнение, че е необходимо поне 20% завишение на бюджетите, за да могат общинските болници да отговорят на ръста на разходите.

ДУМА припомня, че до 31 януари всяка болница трябва да подпише анекса към Национални рамков договор. 

Очаква се въвеждането на софтуер, който ще следи използваемостта за болничните леглата. Според представителите на общинските болници това ще ограничи работата им и ще намали още повече приходите, тъй като в повечето от тези заведения разполагат предимно с общопрофилни отделения. 

Какви ще бъдат следващите действия на сдружението, ще зависи от решението на мнозинството, поясни д-р Тотев.   

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 562

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 639

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 534

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ