20 Февруари 2026петък05:17 ч.

Общините получават шанс да наваксат с общите устройствени планове

автор:Дума

visibility 17695

Днес мина на първо гласуване законопроектът на БСП-Обединена левица за изменение на Закона за устройство на територията, с който се предлага удължаване на срока за влизане в сила на приети още през 2012 година промени, касаещи общите устройствени планове (ОУП) на общините.

Срокът за влизане в сила на тези промени, след поредица от отлагания, е определен към момента на 1 януари 2025 г. С оглед реалната невъзможност на голям брой общини да изпълнят изискванията, от БСП-Обединена левица предложиха този срок да бъде удължен с още две години – до 1 януари 2027 г.

Причината за предложението е, че значителна част от общините в България все още не разполагат с действащ общ устройствен план. Това се дължи на множество обективни фактори – трудности при осигуряването на финансиране, сложни и забавени обществени поръчки, дълги срокове за процедурите по обществено обсъждане и съгласуване с институции, както и обжалвания при избора на изпълнители, каза по време на обсъждането в зала народният представител Владимир Георгиев. По думите му без допълнителен срок ще се затрудни сериозно възможността на общините да изпълнят законовите изисквания, което би могло да блокира редица важни процеси по устройствено планиране и развитие на територията.

Предложеният от социалистите законопроект има за цел да даде реална възможност на всички общини да завършат процедурите по изготвяне на ОУП.

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ