Обществен натиск за оставки във ВСС
Гражданите могат да изпращат имейли и есемеси, партиите засега не проявяват интерес и не се интересуват от новите номинации
/ брой: 138
Чрез имейли или съобщения от мобилния телефон хората могат да отправят призив към членовете на ВСС да подадат оставки. Инициативата за обществен натиск върху магистратите е на Българския хелзинкски комитет, а на сайта на организацията тече подписка с призив за разпускане на съдебния съвет под наслов "Сбогом, ВСС". Всеки, който желае, може да се включи в призива, а имейлът на сайта започва с "Изразявам дълбоко възмущение от избора на Висшия съдебен съвет на ръководител на Софийския градски съд. Този избор изглежда дотолкова нелегитимен, че делегитимира самия ВСС". В писмото се казва, че независимата съдебна власт е определяща за върховенството на закона.
Сайтът "Биволъ" пък качи мобилните телефони на всички членове на ВСС, а призивът е да им бъдат изпращани есемеси с подобен текст: "Уважаеми, подайте си оставката. За доброто на страната!"
Предложенията за разпускане на ВСС и променяне на принципите за неговото съставяне и функции отправи Съюзът на съдиите в България. Той бе предшестван от скандала с избора на Владимира Янева за ръководител на Софийския градски съд. В знак на протест двама съдии напуснаха ВСС.
Засега обаче парламентарните партии не бързат с номинациите за запълване на вакантните две места във ВСС от своята квота. Само две кандидатури от независими депутати са били внесени в деловодството на Народното събрание в последния ден от срока за номинации. Предложени за членове на ВСС са Нестор Драгомиров Несторов и Кирил Иванов Гогев.
Попълването на парламентарната квота във ВСС с двама души се бави близо две години, след като Иван Димов и Стойко Стоев подадоха оставки заради контактите си с Красьо Черния. От ГЕРБ вече обявиха, че няма да участват в номинациите, а от сайта на НС се вижда, че и останалите парламентарни групи не са дали предложения.