26 Юни 2024сряда12:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обмислят пълна забрана на отказа от парно

Въвеждат едномесечното отчитане на топлоенергията

/ брой: 86

автор:Дума

visibility 250

Обмисля се пълна забрана на отказа от парно. Това съобщи вчера зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов. На национална кръгла маса "Топлофикацията в България: в търсене на успешните модели за устойчиво развитие" той обясни, че подкрепя включването на текстовете в Закона за енергетиката, които забраняват централното отказване от услугите на "Топлофикация". Николов подкрепи тезата си с това, че в много европейски страни е така.
Когато си купите апартамент с централно топлоснабдяване, не трябва да използвате примерно въглища, където всички дишаме този прах, или електрическа енергия, заяви Николов. Забраната за отказ от парно обаче не била обсъждана, тъй като и в момента в закона я има.
Ако това стане, ще бъдат засегнати около 19% от населението - толкова се отопляват с централно топлоподаване, 30% са на дърва, 13% - с въглища, и около 37% са с ток.
Ще се върви и към едномесечно отчитане при топлофикациите, заяви още Николов. Има изравнителни сметки веднъж годишно, които изненадват доста от потребителите и накърняват доверието в отчитането и в плащането, аргументира се зам.-министърът. Tой изтъкна, че вече има потребители в Пловдив, Варна, дори в София, които ползват уреди, позволяващи ежемесечно отчитане на топлоенергията. Очаква се до две седмици промените в Закона за енергетиката да бъдат разгледани на второ четене от икономическата комисия в парламента. Ако в окончателния вариант залегне ежемесечното отчитане на топлоенергията, има две възможности - или това да се плаща от самото топлофикационно дружество или от потребителя. Ще има опция "по желание", но ще вървим на вариант ежемесечно отчитане. Етажната собственост сама трябва да реши този проблем. Законът за етажната собственост трябва да е синхронизиран със Закона за енергетиката, каза зам.-министърът.
Изпълнителният директор на столичната топлофикация Стоян Цветанов на свой ред потвърди, че е възможно да се въведе ежемесечно отчитане на парното в София. Toй изтъкна, че това и в момента се практикува в доста сгради. Цветанов обясни, че не може да коментира възможностите на дружеството само да поема тези разходи, както е в Плевен, преди ежемесечното отчитане да стане законодателен факт. В момента в столицата гражданите поемат сами разхода за това отчитане, цените са различни за отделните фирми. "Ние като дружество също предлагаме този тип услуги. Надявам се, че в рамките на една-две седмици ще можем да предложим достатъчно добри цени на тези уреди. Те ще бъдат приблизително на цената на обикновените уреди, което ще даде възможност хората, които желаят, всеки месец да отчитат и да получават реалната сметка, без да чакат изравнителната", каза Цветанов.

До 7% може да поевтинее топлоенергията от 1 юли

 
Между 5 и 7% може да намалее цената на топлинната енергия от 1 юли. Това заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Ако нямаме резки промени на цените на горивата на световните пазари, тази цена трябва да се запази и до началото на отоплителния сезон от 1 октомври, каза той. Ако 10-11% е намалението на газа, би трябвало със същия процент да е намалението и на потребителите, обясни Семерджиев. Той допълни, че ДКЕВР подкрепя идеята за по-често отчитане на топломерите. Семерджиев обаче заяви, че трябва да се даде възможност за избор на потребителите и за месечно, и за годишно отчитане. Според него ежемесечното ще доведе до повече разходи, но в общия случай това е по-добрият подход.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 443

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 187

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 153

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 173

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ