26 Юни 2024сряда18:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обама търси сближаване с Латинска Америка

Обиколката на президента ще даде на американската администрация възможност ясно да формулира доктрината си за региона

/ брой: 64

visibility 651

"Асошиейтед прес"

Ядрена криза в Япония, боеве в Либия, размирици в Близкия изток и заплаха от блокиране на работата на правителството у дома. Сега е тежък период за президента Барак Обама, за да замине на задгранична обиколка в Латинска Америка.
През следващите пет дни Обама ще посети Бразилия, Чили и Салвадор с мисия, която, както каза Белият дом, е за създаване на нови възможности и нови работни места за САЩ и обсъждане на тревожни проблеми от регионалната сигурност. Обиколката, считана от мнозина в това полукълбо за закъсняла, също така е усилие за заздравяване на отношенията, които се влошиха две години, след като Обама обяви нова глава в американските ангажименти в региона. През това време Китай разшири икономическото си влияние в Латинска Америка и задмина САЩ като водещ търговски партньор на Бразилия.
Въпреки многото належащи въпроси пред президента Белият дом е решен обиколката да се състои, наблягайки на потенциала на региона за икономическия растеж на САЩ. "Наложително е САЩ да не се оттеглят от тези региони. Когато се оттегляме, от това страда способността ни да развиваме партньорства, които служат на интересите ни", каза заместник-съветникът по национална сигурност Бен Роудс.
В Латинска Америка Обама ще се срещне с наскоро избраната президентка на Бразилия Дилма Русеф и с президентите на Чили Себастиан Пинера и на Салвадор Маурисио Фунес. Всяка от избраните от администрацията държави дава на Обама различен поглед върху едно разнообразно полукълбо. Същевременно при избора на тези три държави Обама подава ръка на нации, чиито политически лидери показват прагматичен стил на управление и където антиамериканизмът бележи спад. В това отношение те са в рязък контраст с Венецуела и Боливия, които са ръководени от антиамерикански настроени леви популисти. В същото време с Бразилия, Чили и Салвадор Обама привлича вниманието върху три демокрации, издигнали се над бурното си минало. Според администрацията на Обама те дават пример как може да се излиза от периоди на размирици като протичащите сега в Близкия изток.
Обиколката дава освен това на Обама възможност ясно да формулира доктрината си за региона - както постъпи за Близкия изток с речта си в Кайро през юни 2009 г. В това пътуване той не тръгва с кошница с постижения или важни споразумения, които да се изтъкват при визитите му. Всъщност що се отнася до търговията, той потегля с празни ръце. Готвените споразумения за свободна търговия с Колумбия и Панама не са довършени и бизнесът и републиканците настояват те да бъдат доведени до успешен край.
Обама посети региона за пръв път през април 2009 г., когато участва в среща на върха на 34 държави в столицата на Тринидад и Тобаго Порт ъф Спейн. Оттогава обаче най-много внимание към Латинска Америка президентът обръщаше заради свързаното с наркотрафика насилие в Мексико, а другите проблеми на региона останаха на заден план спрямо приоритетите на САЩ във вътрешната и външната политика.
"Смятам, че меденият му месец в региона е пред своя край. Той си дава сметка за това. Така че сега трябва да отиде и да изпълни обещанията си. При първата си среща с лидерите на това полукълбо той породи много очаквания", каза Маурисио Карденас, бивш колумбийски министър на икономиката и ръководител на латиноамериканската инициатива в института Брукингс.
Все пак, според Риордън Роут, директор на проучванията на Западното полукълбо в Школата за авангардни международни изследвания към университета "Джонс Хопкинс", Обама е "възприеман много, много положително" в голяма част от Латинска Америка. Според Галъп мнозинства между 67 процента в Чили и 55 процента в Бразилия одобряват работата на Обама, макар тези числа да са в низходяща крива.
Бразилия бързо се превръща в икономически гигант - седмата най-голяма икономика в света, считана за икономика във възход наред с Русия, Индия и Китай и фактор в групата на най-влиятелните икономики Г-20. Русеф изяви желание да подобри отношенията със САЩ, които станаха напрегнати при управлението на предшественика й Луис Инасиу Лула да Силва. Обама, като афроамерикански президент, има потенциала да бъде особено добре посрещнат в Рио де Жанейро, предвид силното присъствие на африканската култура в Бразилия. Американският президент открито прави опит за осигури инвестиции на САЩ в Бразилия и се стреми към икономическите предимства на бразилските офшорни петролни резерви и нуждите й от инфраструктура като домакин на Световното първенство по футбол през 2014 г. и Олимпийските игри през 2016 г. Той възнамерява да говори пред участниците в бизнес среща, организирана от Бизнес съвета САЩ-Бразилия. В посещението в Бразилия ще участват и министрите на финансите Тимъти Гайтнър, на търговията Гари Лок и на енергетиката Стивън Чу. Малко вероятно е обаче Обама да удовлетвори важни очаквания на Бразилия, включително желанието й да стане постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, както и желанието й за промени в земеделската политика на САЩ, които да смекчат или отменят митата върху бразилския етанол.
Чили е търговски партньор на САЩ със солиден икономически растеж и многобройна средна класа. Днес страната се стреми към споразумение със САЩ за сътрудничество в ядрената енергия за граждански цели, включително в програми за обучение на чилийски инженери в САЩ.
В Салвадор Обама търси партньор за борба с бедността и свързаното с наркотрафика насилие, които мъчат Централна Америка. При управлението на президента Фунес икономиката на Салвадор постигна растеж от 3,3 процента миналата година и се предвижда да стигне 5,5 процента през 2011 г. - повече от прогнозния растеж на САЩ.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ