НЗОК се поправи: Ще има направления за PCR и след положителен антиген тест
Спешен анекс към Договора между здравната каса и Българския лекарски съюз поправи текстовете, според които личните лекари нямаха право да издават направление за PCR тест при положителен атигенен тест за ковид. Така много пациенти с вируса реално не влизаха в статистиката, а ако положението им се влоши, влизането им в болница бе затруднено именно заради липсата на PCR тест.
От здравното министерство съобщиха, че е подписан аненск към Националния рамков договор между НЗОК и БЛС. Според него направление за PCR тест ще се издава и на хора, които са с положителен резултат от бърз антигенен тест, който е направен от оторизиран изпълнител на медицинска помощ. Промяната идва по-малко от седмица след като беше подписан предходния анекс, с който се регламентира възможността личните лекари да издават направления за PCR тест на хора с поне два симптома. От същия текст ставаше ясно, че джипитата нямат право да издават направление за PCR на тези с положителна проба на бърз тест. Защото, според НЗОК, при тях коронавирусът вече е доказан.
По-рано днес главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев коментира темата като заяви, че никога не е имало заповед или друг нормативен документ, според който липсата на тест да е пречка за хоспитализация. Той обясни още, че хора с положителен антиген тест се считат за заразени и се лекуват точно по същия начин, по който и тези с PCR.
Но към момента в страната се прилага дефиниция за случай на Covid-19, действаща на територията на целия ЕС, съгласно която лабораторно потвърждение на Covid-19 се извършва по метода PCR.