16 Юни 2024неделя11:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НЗОК може да спре да плаща 90 лекарства

До българския пациент стигат по-малко от половината нови лекарства

/ брой: 277

автор:Дума

visibility 117

Възможно е от 2016 г. НЗОК да спре да плаща 90 медикамента, ако между фирмите и касата не бъдат договорени отстъпки за въпросните лекарства, Това съобщи директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев. Зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков успокои, че пациентите няма да останат без лечение. Той обясни, че 85 от медикаментите имат аналог, а за останалите 6, които нямат аналози, се търси решение.
До българския пациент са достигнали 43% от медикаментите, регистрирани в Европейската агенция по лекарствата, каза Денев. В Румъния те са едва 8%. С най-голямо покритие от 90% са Норвегия и Австрия. В същото време България е с най-дълъг срок за въвеждане на иновативни терапии след регистрацията им на европейско ниво. Средно забавянето на достъпа на българите до иновативни медикаменти е 956 дни, което е близо 3 г. Приблизително същият е срокът и в Румъния. Във всички останали държави срокът е съкратен под 700 дни, като най-бързо лекарствата стигат до пациентите в Дания (102 дни), Швейцария (107 дни) и Австрия (131 дни).
България е на едно от последните места в Европа и по публични разходи отделяни за лекарства на човек. По данни от 2011 г. за амбулаторно лечение на един пациент са предвидени около 60 евро, докато в Швейцария тази сума е около 480 евро, в Германия - около 360 евро, в Гърция - около 355 евро. След България остават само Полша, Румъния и Сърбия.
Страната изостава в публичните разходи за лекарства, като се отчете и тежестта на ДДС - близо 17% от разходите на НЗОК и домакинствата за лекарства се дължат на начисляването на ДДС. В Румъния и Естония тежестта на ДДС в разходите за лекарства е 8.26%, в Полша - 7.41%, в Литва и Унгария - едва 4.76%.
С въвеждането на задължителните отстъпки в цените на лекарствата без аналог у нас през т.г. компаниите ще компенсират разходи на здравната система от около 44 млн. лв. За идната година се очаква компенсацията да възлезе на около 68 млн. лв. Допълнително компаниите са открили банкови гаранции на обща стойност над 130 млн. лв. Финансовата тежест, поета от иновативната фармацевтична индустрия, за да може достъпът на българските пациенти до съвременна терапия да се запази и да се подобри, е значителна, категоричен е Денев.
Наблюдават се и случаи, в които за определени незаменими медикаменти отстъпки не са договорени и те няма да бъдат допуснати до реимбурсация или, ако вече са заплащани от НЗОК, предстои прекратяване на реимбурсацията им. Експертите отчитат, че има опасност от задълбочаване на тази тенденция, ако се запази едностранният административен подход при налагане на отстъпките, или ако финансовата тежест за индустрията се увеличи. Фармацевтичните фирми настояват за намаляване на административната регулация на пазара и подписване на Национално споразумение за отстъпките, настояват фирмите.

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 876

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 830

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 919

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 845

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ