21 Юли 2025понеделник18:47 ч.

НЗОК и лекарите си затварят очите за тежко заболяване

автор:Дума

visibility 776

Болни от лимфедем се обединиха, за да се борят за лечение, информира БНТ. Според тях това хронично и инвалидизиращо заболяване не съществува за българската система на здравеопазване. Болните от лимфедема не успяват да получат помощ нито от здравната каса, нито дори от лекари. Това най-често са онкоболни пациенти.

Тя отдавна е забравила за онкологичното си заболяване. Но лъчетерапията уврежда лимфната й система и върху нея се стоварва друго страдание.

"Аз съм с това заболяване от 20 години. През цялото време не съм спирала да търся специалисти. За съжалениe, обаче те самите специалисти не са много наясно с нашето заболяване и не сме получавали адекватна подкрепа от тях", каза Цветелина Милославова – Българска асоциация „Лимфедем“. 

Лимфата подпомага подхранването на тъканите и извежда отпадъчните вещества. И когато системата не работи, лимфата се натрупва и трови организма, затруднява движението, увеличава риска от инфекции, влияе на психиката.

"Това е изключително неприятно, защото тези хора стават асоциални, когато се появяват рани там непрекъснато тече лимфа, трябва да са на специален режим", каза Проф. Кузман Гиров – съдов хирург.

Без необходимата подкрепа от страна на медицинските специалисти, болните са принудени сами да си купуват скъпи апарати и превръзки, често попадат в ръцете на псевдотерапевти, чиято намеса би могла да е дори по-увреждаща.

"Това е проблем, който крие сериозни рискове, ако бъде пренебрегната диагностиката. Т.е. ако няма заключение, че съдовете са проходими и няма риск от тромбемболия", обясни полк. доц. д-р Любомира Веселинова – началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина.

"Лечението е предимно с физиотерапия. Има и хирургически методи, които се опитват да възстановят лимфните пътища, но не винаги дават добър резултат", каза проф. Кузман Гиров.

Затова във ВМА искат да изградят референтен цетър, като първа крачка във въвеждане на лечение за лимфедем. И апаратния лимфен дренаж е само една от важните процедури.

"Което бих нарекла пресотерапия, така че да ангажира двата крайника равностойно. Включително и лимфните колектори намиращи се в коремната област", каза полк. доц. д-л Любина Веселинова.

В България болните от лимфедем са близо 200 хиляди, огромна част от тях недиагностицирани, без лечение, социален ангажимент и в тежест на семействата си.

 

 

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 859

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 842

/ брой: 132

Диагноза

visibility 877

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 837

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 905

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ