19 Май 2024неделя22:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Нужна е спешна данъчна реформа

Тя може да стане по-справедлива, по-икономически ефективна и по-европейска

/ брой: 225

visibility 816

Проф. Иван Ангелов,
член-кор. на БАН

България пак се тресе от протести. Главните причини за натрупания гняв на хората са не само актуалните конкретни действия на управляващите. Все по-настойчиво е негодуванието от безкрайния тежък живот за 30 години "преход": ниски доходи, растящи цени, повсеместна несправедливост, лошо здравеопазване, лична и имотна несигурност, липса на бъдеще за децата ни в тази разградена държава, растящи престъпност и корупция, сервилно поведение на нашите управници пред западните им "началници". Хората все по-трудно понасят унизителното положение, в което живеят 70% от тях, и охолството на други 5-6% в последните 25-30 години. Расте пропастта между гражданите, управниците и олигарсите, те живеят в различни светове, затова протестиращите настояват за "смяна на системата".

Една от конкретните причини за протестите е повишението на данъка за най-старите автомобили. Правителството и неговите поддръжници твърдят, че повишението е символично и че така ще се ограничи замърсяването на въздуха. Това, което най-много дразни хората, не са 35-40 лв. допълнителен данък на месец, а посягането първо на най-бедните над 2 милиона собственици на стари коли. И наивните внушения, че с тази символична мярка въздухът ще стане по-чист. 

С най-бедните ли трябваше да започне

опазването на чистотата на въздуха? Решаването на тази гигантска по мащаби задача само в България изисква няколко милиарда лева и поне 20-30 години. А има десетки други по-ефикасни методи за нейното решаване. Властите отказват упорито да посегнат на богатите, които плащат най-ниските в ЕС данъци върху доходите, печалбата, дивидентите, имотите и големите наследства. Но с лекота посягат на мизерните доходи на тези милиони беззащитни бедни хора, които по принуда карат 20-25-годишни автомобили, защото не могат да си купят нови. И за това ги наказват. Нима с по-високия данък ще ги накарате да си купят по-нови коли?! Защо не се погрижите за по-важното - повишаване на реалните им доходи, за да могат един ден да си купят по-нови коли, а с такава лекота посягате на мизерните им пенсии и заплати - най-ниските в ЕС! Така ги правите още по-мизерни. Ето това дразни хората много повече. 

Нашият народ наистина не заслужава такова унизително положение - бетониран на последно място в ЕС по всички лоши показатели. И все повече се дразни от лъжите на управниците, че животът му се подобрявал. У нас все още не умират хора по улиците, като в Африка и Южна Азия. Но ако тук се живееше сравнително добре, защо два милиона българи напуснаха родината си и търсят препитание в чужбина? Масово недофинансиране на публичните услуги, масово недохранване, все по-масово боледуване от тежки болести. Раждаемостта намалява, смъртността расте, продължителността на живота ни намалява. През 1950 г. са родени 182 000 бебета, а миналата година - едва 64 000. Народът ни се топи и, ако продължава така, към края на този век 

ще се върнем 200 години назад

по броя на населението си. Така повече не може. Необходими са екстрени и спешни мерки за подобряване живота на хората. Не приказки, а спешни мерки. Съществени подобрения обаче са възможни, само ако има ускорен догонващ растеж - повече производство, повече доходи. Това може да се постигне най-рано след 10-15 години при средногодишен растеж от 8-9%. То пък изисква ежегодни многомилиардни инвестиции. Правителството и бизнесът обаче не се грижат нито за инвестиции, нито за ускорен растеж. България инвестира три пъти по-малко от средното в ЕС и сме на последно място между страните членки. С 2,5-3,0% растеж сме заникъде. Нашият крупен бизнес ползва най-ниски данъци, плаща най-ниски заплати на персонала си, но неговите фирми са последни в Европа по конкурентоспособност. При тези условия не са възможни осезателни подобрения в живота ни в близките 10-15 години. Всичко друго е лъжа!

Има ли изход от това положение? Да, има! Макар и по-скромно, подобрение в живота на хората е възможно чрез радикална доходна и данъчна реформа. България е член на ЕС, но има най-реакционната, най-примитивната и 

най-антисоциалната доходна и данъчна система в ЕС

Народът ни трябва да знае, че с тази система не може да очаква подобрение. Който ви обещава обратното, ви заблуждава.

Не е нужно да правим чудеса! Необходима ни е европейска данъчна система. Ако БСП поеме управлението на страната в рамките на един 4-годишен мандат, трябва да направи данъчна реформа в следните направления:

- Постепенно преместване на данъчното бреме от бедните и средните слоеве, както е сега у нас, към заможните и богатите, както е в ЕС.

- Умерено повишение на средното ниво на нашите данъци в посока към европейското равнище, без да е нужно да се изравнява с него. 

- Отказ от "плоските" преки данъци и преход към умерено прогресивни, но с по-ниска прогресия от европейската.

- Промяна в отношението между приходите в бюджета от преки и косвени данъци в полза на преките.

- Въвеждане на необлагаем минимум на доходите и на печалбите.

- Въвеждане на семейно данъчно облагане на доходите. 

- Въвеждане на диференциран ДДС.

- По-стръмна данъчна прогресия при облагане на имотите и на големите наследства.

Предлаганата реформа на данъчната система е 

за мандат от 4 години

Тя може да започне от 1 юли 2019 г. с отмяна на "плоския" данък върху доходите на физическите лица и преобразуването му в умерено прогресивен с необлагаем минимум от 560 лв. Необходимо е също въвеждане на семейно облагане с този данък от същата дата. От същата дата да се въведе 5-процентен ДДС за лекарствата. 

По останалата част от реформата да се направи план-график за следващите години. Няма да се изненадам, ако противниците на реформата започнат да възразяват, сочейки реални и измислени пречки за промяната, като се стремят да я отлагат за далечното бъдеще. Това не трябва да се допуска. При наличие на политическа воля данъчната реформа може да започне от средата на 2019 г.

Новата данъчна система ще облекчи най-силно хората с най-ниски доходи - до 560 лв. на човек месечно; работещите родители в семейства с две и повече деца, особено по време на тяхното обучение; около 2,5 млн. възрастни хора, а също и хронично болните, които са най-големи потребители на лекарства. Казано най-общо, около 90% от данъкоплатците ще спечелят от предлаганите промени. Реформираната данъчна система ще натовари допълнително в умерени мащаби около 8-10% от данъкоплатците. С предлаганите промени най-богатите данъкоплатци у нас ще продължат да плащат 2,5-3,0 пъти по ниски данъци, отколкото техните колеги в Западна Европа.

За отделните данъци

1. Данъкът върху доходите на физическите лица да се промени с въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната заплата - 560 лв. за 2019 г. Месечният доход от 561 докъм 3000 лв. да се облага както досега - с 10%; от 3001 до 5000 лв. с 15%; от 5001 до 6000 лв. с 20%; над 6001 лв. с 25% - само за дохода над 6000 лв. Въпреки това данъкът остава далеч по-нисък от европейския. Около 90% от данъкоплатците ще спечелят от тази промяна и само 10% заможни и богати ще бъдат засегнати леко. Максималните данъчни ставки в ЕС достигат до 55-57%, а средният - около 40-45%.

2. Семеен подоходен данък. Да се прилага за семейства, в които работят поне двама. Общият доход на семейството да се дели на членовете му. Ако полученият среден доход на член от семейството е до 560 лв., то не плаща данък. Ако е по-висок, плаща по скалата на данъка върху доходите на физическите лица. От това ще спечелят над 90% от данъкоплатците.

3. Данък върху печалбата. Оставя се необлагаем минимум за малките печалби. За средните по размер печалби се прилага 10% данък. За още по-големите - 15%, и за най-големите - 20% за съответния данъчен етаж.

 Максималните данъчни ставки върху печалбата в ЕС са около 33-35%, а средните около 28-30%. 

Препоръчвам също реинвестираната печалба на фирмите да не се облага през следващите 10 г. За доставяните производствени машини и съоръжения през следващите 10 години да се разрешава на фирмите да прилагат ускорена амортизация, което облекчава облагането на печалбата. Това ще стимулира фирмите да инвестират повече, да обновяват по-бързо производствения си капитал и да плащат данък върху остатъчната си печалба дори под 10%.

4. Повишаване на данъка върху дивидентите до равнището на данъка върху доходите. Нищо не оправдава настоящото му равнище от 5%. 

5. Имотните данъци и данъците върху големите наследства да се повишат до равнището на западноевропейските. Засега те са 2,0-2,5 пъти по-ниски от техните.

6. Данък върху общия размер на депозитите в банки. Да се облага общият им размер (сумиран от различни банки и различни депозити) над 100 хил. лв. Облагането да се прави със ставката за данъка върху печалбата.

7. При запазване на основна ставка 20% да се премине към диференциран ДДС с по-ниски проценти (до 5%) за лекарствата и за детските стоки и учебни помагала, и по-високи (до 27%) за луксозните стоки. По-ниският данък върху лекарствата ще облекчи около 2 млн. души над 60-годишна възраст, а също и родителите на около 280 хил. деца под 15 години.

8. Акцизи. До края на мандата да се изравнят с акцизите в другите страни членки на ЕС.

9. Прилагане през 2020 г. на еднократен данък от 5% върху имотите на домакинствата над 250 хил. лв. по данъчна оценка. Постъпленията по този данък да се използват само за мерките по смекчаване на демографската криза.

10. Още сега трябва да се приеме децентрализация на данъчната система. Общините следва да определят по-голям брой данъци. Да се въведат трайни отчисления от преките данъци за общинските бюджети, а не да се правят ежегодни промени. Общинските съвети да определят разходите по различните позиции. 

11. Създаване на фонд "Родина" със свободни по размер вноски за работещите в чужбина българи. Постъпленията да се използват само за мерки по смекчаване на демографската криза.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ