09 Февруари 2026понеделник23:25 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

НСИ: Приходите на хотелиерите скочили с 40% през април

По морето се оплакват обаче, че заради спад на германските туристи, в момента персоналът е повече от гостите

/ брой: 111

автор:Дума

visibility 1803

Приходите на хотелиерите от нощувки през април са достигнали 76,7 млн. лв., или с 37,3% повече в сравнение с април 2022 г. Чуждите граждани са платили с 39,9% повече, а българските - с 35,7%, съобщи Националният статистически институт. Общият брой на нощувките във всички места за настаняване през април 2023 г. надхвърля 1 млн. или с 16,3% повече в сравнение със същия месец на предходната година. В Златни пясъци персоналът е повече от туристите - Икономика

В началото на летния туристически сезон се оказва, че курортът "Златни пясъци" е изключително празен въпреки прогнозите на бившия екип от служебното правителство на Министерството на туризма за добро лято, предаде "TravelNews". По плажовете и улиците има много малко туристи. Хотелите, ресторантите и заведенията страдат от липсата на германци, които се очаква през тази година да достигнат едва 50% от нивата преди Ковид пандемията. 

"За съжаление е такава реалната ситуация. Сезонът в "Златни пясъци" и въобще по Северното Черноморие ще бъде много къс заради липсата на германските туристи, които традиционно пълниха крилата извън пилотите юли и август", коментира Георги Щерев, председател на Съюза на хотелиерите в "Златни пясъци" и председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).

Германският пазар, който преди пандемията беше най-големият за българския туризъм и съответно и за "Златни пясъци", ще се възстанови най-трудно. От една страна се страхуват заради близостта до войната в Украйна и икономическата стагнация в Германия. От друга страна, липсват чартъри и полети от германските летища до Българското Черноморие, обясни Щерев.

Това потвърди и Емилия Костадинова, управител на хотел в Златни пясъци. "Невероятният сезон, какъвто прогнозират от Министерството на туризма и някои експерти, не се покрива с реалната ситуация. Сезонът върви бавно и мъчително. Проблемът е всеобщ заради липсата на германските туристи, като всички страдат и ще затънем финансово", каза Костадинова. Според нея на моменти персоналът надвишава броя на гостите в хотела. Тя подчерта, че в една лодка са хотелиери, ресторантьори, транспортни фирми, заведения, магазини и концесионери на плажове. "България сме с най-ниските цени за лятна почивка в Европа и пак нямаме туристи, обясни тя. Всички хотели в "Златни пясъци" са пуснали специални оферти, но не влизат резервации.

По думите на Костадинова спадът на германския пазар продължава да е 50% спрямо преди пандемията. Българските и румънските туристи не могат да спасят сезона, защото идват основно за дълги уикенди. През останалата част от седмицата хотелите са празни.

И февруарските сметки за ток ще са по-високи

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 26

Ръст в борсовите цени на плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 26

Искат да се въведе данък върху подсладените безалкохолни

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 26

Сивият сектор в туризма се разраства

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 26

ТИСА предвижда данък за богатите

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

ЕС дава 15 млрд. евро за водния сектор

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 26

Гърците са "за" забрана на мрежите за деца

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 26

Правя крачка назад, но оставам и вярвам в БСП

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

Кога посочвате лева, кога евро?

visibility 660

/ брой: 26

Най-лесното решение, но дали е най-доброто

visibility 550

/ брой: 26

ДЕКЛАРАЦИЯ

visibility 8513

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ