14 Юни 2025събота02:59 ч.

НС единодушно прие предложението на БСП за безплатни учебници

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 477

Предложението на БСП за безплатни учебници за всички ученици беше прието единодушно, без "против" и "въздържал се", в петък. Промените в Закона за предучилищното и училищното образование бяха предложени от Корнелия Нинова и група депутати, като минаха през ресорната комисия без противоречия. Законопроектът влиза в сила от учебната 2024-2025 г. Гласуването мина без дебат, а след него от парламентарната трибуна лидерът на левицата Корнелия Нинова благодари на депутатите, че са приели законопроекта единодушно. 282 000 деца ще ползват безплатни учебници от 2024 г. Допълнителните средства са около 80 млн. лв. за първата учебна година и по 8 млн. лв за втората и третата година.

"БСП направи още една крачка за реална социална подкрепа на децата и младите семейства. Нашият закон за безплатни учебници по общообразователните предмети за всички ученици до 12 клас от 2024 г. бе приет с пълно единодушие. 300 000 деца ще получат тази социална придобивка. Семействата им ще спестят по 300 лв, които могат да използват за други нужди на децата си. Грижата за децата и младите хора е водеща в работата ни", написа лидерът на левицата във фейсбук. Според нея следващата стъпка е промяна в учебното съдържание.

"Защо за това узряха най-после, а за минималната работна заплата не може?", попита зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Кристиан Вигенин по-късно. Той припомни, че Кодексът на труда няколко пъти влиза в дневния ред и вече е минал на първо четене почти без гласове "против" и "въздържал се". "Това е важно, защото става въпрос за 850 лв. минимална заплата, това е същността на този проект. Не виждам никакъв проблем този законопроект да беше приет за 10-15 минути и да преминем към другите", подчерта народният представител от левицата.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Принципно

автор:Ина Михайлова

visibility 1025

/ брой: 106

Птеродактилите на прехода

автор:Александър Симов

visibility 804

/ брой: 106

Македонският цирей се разраства

visibility 827

/ брой: 106

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ