17 Май 2024петък14:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Питиета

Ной взел и бира на своя кораб

Тя се смятала за течна храна, а най-добрите майстори в производството й били жените ят музикант, който е лауреат на наградата на ООН за хуманитарна дейност, ръководи фондация, подкрепяща и развиваща изкуството в държавни училища в Ню Йорк

/ брой: 225

visibility 10301

Пенка Исаева

Сега, в разгара на най-големия народен празник на бирата в света - Октоберфест в Мюнхен, Германия - посещаван само за няколко дни от 7 милиона любители на питието, нека разкажем повече за бирата. Казват, че историята на цивилизацията е и история на бирата. Вечер на чаша пиво се събирали както в древните Вавилон, Египет, Гърция, Рим, така и в днешните Европа, Америка, Африка и Азия. Разбира се, "виновни" са добрите й качества - утолява жаждата, успокоява, развеселява, предпазва сърцето от удар, а наскоро японски учени доказаха, че дори гони и рака! Евтина е, лесно се приготвя чрез ферментация на житни култури и има най-различни вкусове. Да напомним, че прекаляването обаче води до алкохолизъм и цироза.
Началото на нейното производство е около 10 хил. г. пр. Хр., когато е започнало отглеждането на зърнените култури на най-плодородното място в света - между реките Тигър и Ефрат. То е наречено Месопотамия (в превод Междуречие). Там живеели шумерите. Почвата, благодарение на разливите на двете реки, била толкова плодородна, че на нея се  раждали по две и дори по три реколти в годината.
Ранните шумерски текстове от VIII-VII хилядолетие пр. Хр. съдържат препратки към бирата, а химнът, посветен на шумерската богиня Нинкаси, е едновременно и молитва, и метод за запомняне на рецептата за производство на бира. Първите преки химически свидетелства за бирата са от V-IV хилядолетие пр. Хр. и са открити при археологическите разкопки на Годин тепе в Иран (на чиято територия в древността била Месопотамия). Варенето на бира тогава е една от най-уважаваните професии, като най-добрите майсторки били жените, които служели в храмовете, а специални видове от пивото пазели само за религиозни церемонии.
Жените на Вавилон подобрили технологията - смилали ечемика на брашно и правели от него калъпи с формата на хляб, съхранявали ги, после ги раздробявали и киснели във вода за осигуряване на дълга ферментация, като добавяли различни билки и подправки. Така домакините хем месели хляба за семейството, хем правели от него и бира, която се смятала за "течна храна". 


Шумерите предали майсторлъка за правенето на бира на всички съседни народи - фригийци, асирийци, тюрки, евреи, египтяни. Асирийски надпис от 2000 г. пр. Хр. сочи, че бирата била една от храните, които Ной взел със себе си на Ноевия ковчег. Смята се, че в Китай варели бира от V хилядолетие пр. Хр. от ориз, която наричали куи. Но най-верните последователи на напитката са египтяните.
В Египет преди 5000 хиляди години (около 3 хил. пр. Хр.) бирата вече е важна част от всекидневната храна на хората. Жените я приготвяли от леко запечен ечемичен хляб, а вечер повечето се събирали в Къщата на бирата, която наричали Гаг. 
Рецепта за приготвяне на бира споменава Бащата на историята Херодот, в храма на Нефертити британски археолози откриват останки от древна пивоварна на възраст повече от 3500 години. Според учените бирата дори била част от всекидневната дажба на работниците от египетските пирамиди - имали право на 2 л дневно. Бирата тогава била и белег за обществено положение - буре от питието се смятало за най-подходящия дар за фараона от кандидат за ръката на принцеса.
Археологически разкопки доказват, че първата бира в Европа била приготвена от траките в VI в. пр. Хр. от лимец и ръж, наричали я бритос или вритон. Прибавяли мед и билки, за да е ароматна.
След гръцката колонизация на нашите богати черноморски пристанища пивоварството било пренесено и в Гърция. Известният гръцки писател Софокъл (450 г. пр. Хр.) препоръчвал диета от хляб, месо, зеленчуци и бира. Според Аристотел гърците изпивали страховити количества бира, а Платон пише: "Мъдрец бил този, който измислил бирата".
Гърците от своя страна научили римляните как да правят бира. Юлий Цезар поздравил войниците преди прекосяването на река Рубикон именно с халба бира. След това римляните научават племената, населявали Британия, северните и централните райони на Европа, как да я приготвят. Бирата обаче не добила популярност в древен Рим, където основната напитка е виното, божествената амброзия на бог Бакхус. 
Истинският разцвет на бирата започва с разпространението на християнството, защото я варели монасите в манастирите. Монасите строили пивоварни и осигурявали подслон, храна и напитки на богомолците и пътешествениците. И през средновековието жените приготвяли бирата, защото това било тяхно задължение наред с готвенето и чистенето.
През ХVI в. производството на бира е основен семеен бизнес и тя е масовата напитка в Европа, дори придворните дами при Хенри VII получавали по галон бира само на закуска...
Европейската бира е пренесена в Америка от Колумб, който открил през 1502 г., че местното население в Централна Америка приготвяло  първокачествена напитка от царевица - местният вариант на бирата. Индустриалната революция от ХVIII в. променя изцяло производството на бира, което става основно мъжка професия и дава възможност напитката да завладее целия свят.
У нас преди Освобождението в София, Шумен, Пловдив, Търново и Русе имало малки примитивни домашни пивоварни. Началото на промишленото производство е в Пловдив, където двамата швейцарци Рудолф Фрик и Фридрих Шулцер създават първата пивоварна фабрика "Каменица" през 1879-1881 г. На следващата година се открива шуменската фабрика от 7 местни търговци заедно с чешкия майстор пивовар Франц Милде. В София на ул. "Сан Стефано" 22 през 1884 г. отваря врати бирената фабрика на братята Богдан и Георги Прошек.
Видовете бира са много и зависят от начина на производство, който в общи линии е същият и днес.           
Бирата бива светла, тъмна, червена, пенлива и непенлива, а според вида ферментация - ейл (ферментира в горната част на контейнера), лагер - най-разпространената (използват се дрожди за ниска ферментация), ламбик - прави се единствено в района на Брюксел чрез спонтанна ферментация с диви дрожди, виреещи само там.


Най-най-най...

                                                                         
Най-много бира се пие в Чехия - 161,2 л на глава от населението! На второ място е Германия - 115,8 л, следвана от Ирландия - 108, Великобритания 100,8, Белгия 93. Над 70 л годишно изпива българинът, който е по средата на класацията. След нас са Франция, Португалия, Италия.
Най-големите пазари на бира са Китай, САЩ, Германия, Русия и Бразилия.
Най-скъпата бира в света е "Vielle Bon Secours", тя струва 770 евро за 1 бутилка.
Най-силно алкохолната бира се казва "Армагедон" с 60% алкохол, шотландска, и се пие внимателно - като най-скъпо уиски.                                 
        

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 269

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 288

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 246

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ