Новите играчи преобръщат вота в Испания
Промяна или още веднъж от същото - какво ще предпочетат испанците?
/ брой: 288
Европа е изправена пред редица кризи - от мигрантската до драстичния спад на доверие в европейските политици именно заради неспособността им да се справят с настоящите проблеми. Гражданите в редица европейски страни все по-ясно изразяват предпочитанията си към политически субекти, които са изразители на желанието им за промяна на установения ред, който вече не се нрави.
В неделя испанците ще отидат до урните, за да гласуват на парламентарни избори. И това няма да са обикновени избори, а най-оспорваният вот, откакто е установена демокрацията в Испания, защото основният му залог е рухването на установената двупартийна система заради появата на нови, млади политически играчи, които настояват за промяна и край на статуквото. И се радват на растяща подкрепа. Резултатът от парламентарните избори в Испания е тест и за това дали политиката на икономии е жизнеспособна в Европа. Видяхме какво се случи в съседна Португалия, където именно партии против строгите икономии сформираха правителство.
Единственото сигурно на парламентарния вот в Испания е краят на двупартийната система. Управляващата Народна партия и Испанската социалистическа работническа партия са изправени пред сериозно предизвикателство в лицето на две нови формации - "Сиудаданос" ("Гражданите") и "Подемос" ("Ние можем"), които ще изиграят решаваща роля на предстоящите избори. Освен актуалните социологически проучвания знаци за такъв развой след 20 декември има отдавна. Испанските избиратели показаха червен картон на традиционните партии на местните избори през май т. г. Народната партия на премиера Мариано Рахой и социалистите отстъпиха контрола в някои общински съвети и областни правителства. За сметка на това "Подемос" и "Сиудаданос" се наредиха съответно на трето и четвърто място, отнемайки доста от гласовете на традиционните партии. Народната партия, която никъде не спечели категорична победа, загуби контрола в общинския съвет на Мадрид, като го преотстъпи на коалиция, водена от "Подемос". Подкрепената от нея Ада Колау успя да измести от Барселона доминиращата консервативна партия "Конвергенция и съюз". Местният вот бе определен като барометър на нагласите на испанските граждани именно за парламентарните избори.
"Сиудаданос" пък постигна високи резултати на местните избори в Каталония, проведени през септември, и така стана втора политическа сила в автономната област. По-рано, през 2014-а, пък "Подемос" спечели 5 места в Европейския парламент, когато като цяло европейските граждани изпратиха ясен сигнал до политиците, че търсят алтернатива на традиционната политическа класа.
Прогнозите вещаят много близки резултати между основните играчи, като е сигурно, че управляващите консерватори ще загубят доста от депутатите си и ще се наложи да сформират коалиция. За първи път на парламентарни избори в Испания четири партии според социологическите проучвания получават над 15 процента подкрепа. В същото време "Подемос" се надява да заеме важно място, макар че в последно време доста изостава от "Сиудаданос". Първа политическа сила ще бъде Народната партия, следвана от "Сиудаданос", социалистите и "Подемос". Някои прогнози разменят местата на социалистите и "Сиудаданос". Премиерът Рахой обяви, че ако Народната партия не е първа по резултат, няма да участва в създаването на коалиционно правителство, но предизборните заричания, както знаем, се забравят много скоро след развръзката в изборната нощ.
Политическата панорама в Испания се промени драстично след появата на "Подемос" - посестримата на гръцката СИРИЗА, и либералната, близка до бизнеса "Сиудаданос". Заради тях на 20 декември вотът няма да решава традиционния въпрос леви или десни, както досега. "Всички правила в Испания са разбити", уверен е 36-годишният лидер на "Сиудаданос" Алберт Ривера. Заедно с "Подемос" партията е част от новите бунтовници в политиката, които преобразуват Испания. Партиите се радват на сериозна подкрепа особено сред по-младите избиратели, отвратени от корупцията в политиката и връзките на правителството с едрия бизнес. "И двете партии споделят една и съща диагноза - политическата сцена, на която властват корупцията, и избиратели, които са разочаровани от високата безработица и политиката на икономии. Това, което не споделяме, са решенията на тези проблеми", категоричен е Ривера.
Стартирала през 2006 г. в Барселона като регионална платформа за противодействие на каталонския сепаратизъм, днес "Сиудаданос" е приемана като алтернатива на национално ниво и печели стремглаво популярност. Ривера обещава основен ремонт на институциите в страната, мерки за борба с корупцията и шуробаджанащината, обновяване на образователната система, разплитане на връзките между политиката и съдебната власт.
За разлика от други страни в Европа, където нововъзникващите партии идват от крайностите на политическия спектър, "Сиудаданос" се позиционира около център-дясно и политиката й има доста допирни точки с тази на Народната партия. Близката до бизнеса партия подкрепя политиката на икономии на Рахой, както и позицията му за каталонската независимост. Но иска да прочисти политическата сцена от старите дискредитирани лица. Мнозина виждат партията като безценен партньор при формирането на следващото испанско правителство.
От своя страна, премиерът Мариано Рахой, който се бори за втори мандат, обвинява младоците заради липсата на политически опит, залагайки на мотото "Испания насериозно". Рахой предупреди, че испанската икономика е още твърде крехка, за да бъде оставена в неопитни ръце. Лидерът на "Сиудаданос" отхвърля аргумента с неопитността, като твърди, че ако социалистите и Народната партия не бяха направили нищо лошо, нямаше да се появят нито "Подемос", нито "Сиудаданос". Рахой се възползва и от коза с независимостта на Каталония, като представя своята партия като най-сигурния залог за запазване целостта на страната. В последните дни в опит да привлече повече възрастни гласоподаватели настоящият премиер, който не участва в предизборни дебати, обеща да намали данъците за пенсионерите, които продължават да работят. По-ниски данъци в продължение на една година обеща и за хората, започнали първата си работа, като мярка, насочена към милионите безработни младежи в Испания.
Предвид оставащата на високи нива безработица в страната пазарът на труда е една от главните теми, които вълнуват испанците. Народната партия подкрепя такъв пазар на труда, който дава на работодателите повече гъвкавост при определянето на възнагражденията, да наемат и уволняват работници. Реформата ще продължи да поддържа двугодишното икономическо възстановяване, смятат консерваторите. Социалистите и "Подемос" ще отменят този закон и ще дадат повече правомощия на синдикатите. "Подемос" подкрепя обществените инвестиции в зелена енергия, за да се създадат работни места. "Сиудаданос" ще въведе система с единичен трудов договор, за да създаде равни условия между несигурното положение на временно заетите, които представляват над една четвърт от работещите в Испания, и постоянно заетите.
"Подемос" и социалистите ще повишат данъците и социалните разходи, за да се намали разликата между бедни и богати, която се разшири по време на рецесията. Народната партия и "Сиудаданос" пък ще намалят данъците, за да стимулират инвестициите и потреблението.
Плод на възмущението от политическата и икономическата ситуация в Испания, родена от протестите срещу строгите икономии през 2011 г., "Подемос" в последно време започна да губи от растящата си популярност. Въпреки това 37-годишнят й харизматичен лидер Пабло Иглесиас е убеден, че партията ще изненада и ще отбележи успех на 20 декември, така както се случи на местните избори през май. "Ние сме на страната на обикновените хора, ние мечтаем като Дон Кихот, но приемаме нашите мечти насериозно", твърди Иглесиас.
Създадена през януари 2014 г. от група леви учени и членове на антикапиталистическата левица, партията на възмутените се появи в период, когато около 20 хил. семейства годишно оставаха без дом заради неспособността да се справят с изплащането на ипотеките си. Партията обещава да сложи край именно на тази практика, да понижи възрастта за пенсиониране, да дисциплинира финансовия сектор, да пребори корупцията. "Подемос" привлече градските средни класи, които критикуват политическата система, както и най-силно засегнатите от икономическата ситуация. Впоследствие тези среди започнаха да се отдръпват от "Подемос" заради въпроси като членството на Испания в еврозоната, както и липса на доверие в идеологията на партията, твърдят анализатори. Но каквито и да са опасенията на противниците му, безспорно Пабло Иглесиас е глътка свеж въздух в политическия задух в Испания. От друга страна, "Сиудаданос" е толкова гъвкава партия, че отнема привърженици както от редиците на традиционните леви и десни партии, така и от "Подемос".
Що се отнася до горещия картоф независимостта на Каталония, "Подемос" смята, че въпросът трябва да се реши с референдум.
Преди четири години испанците дадоха шанс на консерваторите, като наказаха социалистите заради болната икономика и растящата безработица. Народната партия приложи крайно непопулярното лечение със строги икономии, намаляване на разходите, орязване правата на работещите, мерки за либерализация. Дали испанците като повечето европейци се умориха от тази политика, дали им писна от корупционните скандали в редиците на леви и десни, ще стане ясно в неделя.
Иглесиас и Ривера - младоците, които ще преобърнат политическата система в Испания
БГНЕС