20 Ноември 2025четвъртък00:36 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Нови случаи на коронавирус в 4 държави на три континента

В разгара на предизборната кампания израелският премиер спря да се ръкува, заразата срина борсите

/ брой: 40

автор:Дума

visibility 2084

Първи случай на зараза с новия коронавирус (COVID-19) бе регистриран в Гърция, съобщиха медиите. Става въпрос за 38-годишна гъркиня, която се е завърнала в страната от район в Северна Италия. В Европа първи случаи на заразата са регистрирани още в Швейцария и в континенталната част на Испания, като в Швейцария пациентът е от граничен с Италия район. Първи зарази има в Алжир и Бразилия. И в двата случая заразените са били в Италия. 

Хърватските лекари потвърдиха за втори случай на заразен с новия коронавирус. Това е братът на първия пациент, който във вторник бе диагностициран след завръщането си от Милано. По-малкият брат, който на практика е вторият заразен човек, е бил в Милано, за да гледа футболен мач от Шампионска лига. Гаджето на заразения, което е било с него през цялото време, не е заразено с вируса. В момента в инфекциозна клиника се тестват трима хървати със съмнения за инфекцията. Отделно специално оборудвани полицаи и санитарни инспектори посрещнаха в Сплит кораб с 80 пътници, пристигнал от Анкона. 

Междувременно Румъния опроверга съобщенията на местните медии от вторник за плъзнал и в северната ни съседка коронавирус. Повторните тестове на заподозрения пациент били отрицателни.

В същото време Италия и съседните държави решиха да не затварят границите си заради коронавируса. Здравните министри на държавите от Централна Европа заявиха, че това би било неефективна мярка. Решението идва след извънредна среща в Рим заради епидемията от вируса в северната част на Италия между министъра на здравеопазването на страната Роберто Сперанца и неговите колеги от Австрия, Хърватия, Франция, Германия, Словения и Швейцария. 

Психозата със заразата се разпростря дотам, че израелският премиер Бенямин Нетаняху спря да се ръкува в разгара на предизборната си кампания. Това се тълкува като сигнал за нарастваща загриженост сред израелските официални лица и опасения от коронавирусна епидемия. По време на посещение в Университета в Хеброн премиерът бе заснет как се отказва да се ръкува с хората. Това се случва шест дни преди парламентарни избори. На кадрите се вижда, че една от ръцете на Нетаняху е протегната, но един от придружителите му казва: "Без ръкостискане". Смутеният Нетаняху само казва "Намасте", обичайният индуистки поздрав. Израелските здравни власти ограничиха пътуванията до и от Китай, Южна Корея, Япония, Хонконг, Макао, Сингапур и Тайланд. Като цяло в почти 40 страни са регистрирани случаи на инфекцията. 

Китайските власти информираха за 2663 смъртни случая в страната, над 27 200 души са се възстановили, а броят на заразените по време на цялото разпространение на вируса е над 77 600 души.

Отделно в страната задържаха 1500 души за продажба на фалшиви медицински маски. Според китайското законодателство за това престъпление извършителите могат да получат доживотен затвор. "Общо разследвахме 688 случая. Полицията залови над 31 млн. единици фалшиви продукти, произведени, без да отговарят на националните и международните стандарти", заявиха от здравното министерството, цитирано от ТАСС. Стойността на конфискувания товар е 174 милиона юана (над $24,8 милиона).

Борсите също бяха "инфектирани" от заразата, отчитайки рязък спад. В Европа германският индекс отчете спад от 1,8%, британският FTSE 100 - от 2,2%, а Euro Stoxx 50 отчете понижение от 1,8 на сто. Повечето азиатски борси са затворени. Японският индекс Nikkei падна с 2% - най-голямото понижение за един ден през последните 5 месеца.

Американските пазари отвориха на червено. Dow Jones Industrial Average и S&P 500 са надолу с 1,2%, а Nasdaq с 1,5 на сто. Американският лек суров петрол се обезцени с 3,3 на сто до 52,40 долара за барел, а сорт "Брент" е с 3,2% по-евтин до 58 щатски долара за барел. Златото се увеличи с 0,4 на сто до $1582 за тройунция.

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ