18 Юли 2025петък03:52 ч.

Новата шефка по киберсигурност: Как да не разбирам от компютри?

автор:Дума

visibility 1745

„Как да не разбирам от компютри? Най-малкото, което е, всеки държавен служител трябва да има минималните нива на техническа и информационна грамотност разбира. Аз в рамките на администрацията, в която съм работила, съм преминавала през различни обучения, включително притежавам и квалификацията ITcard". С тези думи вицепремиерът Марияна Николова коментира пред Нова тв решението на премиера Бойко Борисов да я направи шеф на новия Съвет по киберсигурност. Николова стана вицепремиер на мястото на Валери Симеонов и бе сочена за негова много доверена служителка. Назначението й от вчера дойде часове след като лидерът на НФСБ отправи остри критики към Борисов и към управлението и намекна за разваляне на коалицията.  

Тя каза, че не приема поста като капан, в който може да попадне при следваща голяма хакерската атака в държавата.

"В прерогативите на министър-председателя е да определя ресорите на неговите заместници. След като съм приела този ресор, за мен е предизвикателство да работя в тази сфера. Не считам, че в държавата може да се определи някакъв сектор като "горещ картоф", "горещ картоф" може да се каже във всяка сфера. Тук специфичното е, че след атаката към НАП държавата предприе редица фактори. Аз внесох спешна наредба в Министерския съвет относно информационната сигурност", каза вицепремиерът и отрече назначението и да има нещо общо с напрежението в управляващата коалиция  коментарите на Валери Симеонов.

Тя подчерта, че функциите на председателя на Съвета по киберсигурност са ръководни.

"Важно е да отбележим, че съветът се състои от 18 ръководителя на важни ведомства в държавата, като тук влизат силовите ведомства - МВР, МО, ДАНС, МВнР, МТИТС, както и ключови ръководители на разузнавателните служби. В представителството ще влезе и представител на президента, който ще бъде определен с указ", обясни вицепремиерът.

Николова посочи, че Съветът ще има задача да изготви Стратегията по киберсигурност.

"След като Съветът започне работа, аз лично ще предложа промени в Наказателния кодекс, тъй като считам, че санкциите са изключително занижени. Наказанията, които се предвиждат, са от 2 до 8 години. Аз бих предложила от 5 до 15 години затвор. Всеки хакер трябва да знае, че ще го грози санкция от най-високо ниво. Той може да получи и доживотна забрана да посещава страни членки на ЕС", добави тя.

 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ