16 Септември 2025вторник16:55 ч.

Шахмат

Новата серия Гран при започва в Баку

Топалов е трети в световната ранглиста

/ брой: 227

автор:Лейла Димитрова

visibility 4140

Днес в Баку стартира първият етап от новата Гран при верига на ФИДЕ, която трябва да излъчи следващия претендент за световната титла. До 15 октомври в азербайджанската столица за първото място и за съпровождащите го 20 хиляди евро ще се борят 12 участници, начело с №2 в света Фабиано Каруана (рейтинг 2844, победител със суперрезултат в последния голям топ турнир в Сейнт Луис). Негови конкуренти са: Александър Гришчук (Русия, 2797, №4 в света), Сергей Карякин (Русия, 2767), Хикару Накамура (САЩ, 2764, трикратен шампион на страната си), Шахрияр Мамедяров (Азербайджан, 2764, втори в Гран при серията 2012/13 г.), Лениер Домингеш (Куба, 2751), Борис Гелфанд (Израел, 2748, претендент за световната титла през 2012 г.), Пьотър Свидлер (Русия, 2732, седемкратен шампион на страната си), Теймур Раджабов (Азербайджан, 2726, втори в Гран при серията 2008-10 г.), Дмитрий Андрейкин (Русия, 2722), бившият световен шампион Рустам Касимжанов (Узбекистан, 2706) и новото попълнение Евгений Томашевски (Русия, 2701, полуфиналист от турнира за Световната купа през 2013 г.).
От тази година победителят в Гран при серията ще получава специална купа, която бе представена снощи на церемонията по откриването в Баку. Трофеят е изработен от известна бижутерийна къща, която също така ще направи и по-малки купи за победителите във всяко от четирите състезания от веригата. Те ще се проведат в периода 2014-15 г., като в тях ще участват общо 16 гросмайстори. Всеки от тях има право да изиграе три турнира, като и трите резултата се зачитат за генералното класиране. Крайният победител и подгласникът му се класират за турнира на претендентите, предвиден за края на 2015 или началото на 2016 г.
Междувременно след последните си отлични изяви Веселин Топалов отново повиши рейтинга си и се върна в семейството на „осемстотниците“. С 2800 т. българинът заема №3 в световната ранглиста, като пред него са световният шампион Магнус Карлсен с 2863 и отскоро соченият за негов основен претендент за титлата Фабиано Каруана. 22-годишният италианец изостава едва на 19 т. от норвежеца и е готов да прекрати лидерската му идилия.
При жените световната шампионка Хоу Ифан също е на път да прекъсне четвъртвековната хегемония на Юдит Полгар в дамската ранглиста. С 2673 т. китайката е само на 2 т. зад Полгар, която преди месец обяви, че се отказва от активна състезателна кариера. С 2517 т. Антоанета Стефанова заема 15-о място в октомврийската ранглиста.

Фабиано Каруана е сочен за главен претендент не само за първото място в Баку, но и за световната титла

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 446

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 425

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 473

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 483

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 505

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 531

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ