28 Март 2024четвъртък11:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нова версия оневинявала Русия за сваления MH17

Полетът на малайзийския "Боинг" е бил извън обсега на зенитните ракети "Бук", твърди разследващ журналист

/ брой: 34

автор:Дума

visibility 1804

Падането на малайзийския "Боинг" в Източна Украйна през юли 2014 година е станало в район, където не е имало нито една зенитно-ракетна система "Бук". Това показва документ на Службата за военно разузнаване и сигурност на Нидерландия, публикуван в понеделник на платформата за независими журналисти Bonanza Media, предаде ТАСС. Основателите на платформата са холандският журналист Макс ван дер Верф и руската журналистка Яна Ерлашова.  

Както следва от документа, изпратен в нидерландската прокуратура, "полетът MH17 е прелетял извън обсега на всички установени и използвани от Украйна и Русия места, на които са разположени системи "Бук-М1". "За мен главният извод е, че холандската страна е разполагала с информация за разположението на системите "Бук" по време на конфликта. Не сме виждали тази информация по-рано. И холандската страна в своите документи стига до извода, че няма информация за наличието дори на един "Бук" в близост до мястото на падането на MH17", посочи Макс ван дер Верф пред кореспондент на ТАСС. 

В документа на нидерландското разузнаване се каза още, че няма данни и свидетелства пътническият самолет да е бил свален с друг тип украинска или руска ракета. 

Анализирайки фактите, Ван дер Верф стига до извода, че разузнаването на Нидерландия не получава информация от надежден източник, че в хода на конфликта руски комплекс "Бук-М1" е пресякъл границата с Украйна.

Двамата журналисти публикуваха още три документа. В първия са данни на свидетели, които в деня на катастрофата на МН17 са видели в небето украински изтребител, вторият документ показва, че австралийски следователи са работили с подправени документи, а третият е стенограма от разговор на нидерландската полиция с неназован свидетел, който твърди, че няколко минути преди падането на "Боинга" в района са се намирали два украински изтребителя, чул се е шумен взрив, в небето се е появил бял хоризонтален стълб от дим и се е видял падащ самолет.

По повод новите разкрития Верф пита: "Извършено ли е както трябва разследването на MH17? Въз основа на анализите, които извърших през годините, у мен се появиха съмнения и съдържанието на новата информация от тези четири документа само засилват моите съмнения", сподели журналистът.

Публикуваните сведения за отсъствието на ракетите "Бук" в района, където бе свален малайзийският "Боинг" за сетен път свидетелства за правотата на руската страна, която постави под съмнение работата на ССТ, заяви пред журналисти президентският говорител Дмитрий Песков. 

Новите разкрития идват три седмици преди началото на процеса за свалянето на МН17 на 9 март, като обвиненията са отправени към Русия и донбаските бунтовници. Самолетът падна в Източна Украйна на 17 юли 2014 година. Загинаха всички намиращи се на борда 298 души от Нидерландия, Австралия, Малайзия, Белгия. Тези страни, плюс Украйна създадоха Съвместна следствена група (ССГ), в която влязоха представители на Австралия, Белгия, Малайзия, Холандия и Украйна. През юни 2019 г. разследващите посочиха четирима заподозрени за катастрофата. 

Русия многократно изразяваше недоверие в работата на групата, която отказа да включи Москва в разследването и да разгледа нейните доказателства и доводи. Битуваха версии от свалянето на самолета погрешка от украински изтребител с посочване на името на пилота през погрешно изстрелване на "Бук" до умишлено сваляне на самолета от Украйна с цел очернянето на бунтовниците.    

Публикуваните сведения за отсъствието на ракетите "Бук" в района, където бе свален малайзийският "Боинг", за сетен път свидетелства за правотата на руската страна, която постави под съмнение работата на ССТ, заяви пред журналисти президентският говорител Дмитрий Песков. 

Летният сезон тръгва с 10-15% по-високи цени

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 58

Цената на яйцата гони световен рекорд

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 58

Париж готов на война с Русия за Одеса

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 58

ВМРО-ДПМНЕ отлага промените в конституцията

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 58

Евросъюзът отстъпва пред фермерите

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 58

Накратко

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 58

Десница по дьо Сад

автор:Александър Симов

visibility 459

/ брой: 58

Обирът на руските активи

автор:Юри Михалков

visibility 510

/ брой: 58

Особена порода

visibility 447

/ брой: 58

Престъпен интерес на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 614

/ брой: 58

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ