19 Май 2024неделя04:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нова мегаагенция ще управлява държавните фирми

Политически лица няма да могат да участват в техните органи на управление

/ брой: 89

автор:Дума

visibility 1223

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол да се слее с Българската агенция за инвестиции в нова административна мегуструктура  - Агенция за публичните предприятия и инвестициите, която да определя политиката в дружествата с над 50 процента държавна  собственост. Това предвижда законопроект за публичните предприятия, публикуван за обществено обсъждане от правителството 

Така досегашната Агеция за приватизация, която в последните години реализира минимални приходи от продажби на държавни активи и дейността й е съсредоточена основно към продажбата на недвижими имоти  и следприватизационния контрол, ще придобие нови функции. Основната  от тях е контрол върху концесионирането.  Очаква се бъдещата Агенция за публичните предприятия и инвестиции да решава как държавата да управлява и печели по-добре от дружествата, в които притежава над 50%. Отрасловите министри все още ще имат основната дума за развитието и управлението на тези предприятия, но новото звено ще ги подпомага в разработването на бизнес програмите на дружествата и ще следи за техните назначения в управата на фирмите. За целите на подбора, номинирането и назначаването на шефове и бордовете на държавните предприятия ще се разработи специална методика, предвижда законопроектът. Той въвежда забраната членове на органите за управление и контрол на държавните предприятия да са депутати, министри, заместник-министри, членове на политически кабинети, областни управители и техните заместници, кметове, заместник-кметове, кметски наместници, секретари на общини, шефове на агенции и т.н. В момента  ограничението важи за министрите и зам.-министрите, но е практика в бордовете на държавните дружества да се включват съветници и членове на политически кабинети с цел да си увеличат доходите. 

Новата агенция също така ще контролира директно дейността на публичните дружества и ще представя пред общественоста обобщен годишен доклад за работата им. Ще публикува и актуална информация и отчети за дейността на публичните предприятия, включително финансова и нефинансова информация за тях. Предвижда се и премахване на списъка със забранени за продажба търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие и те ще се приватизират след приемане на решение от Народното събрание. В същото време се забранява да се създават нови държавни компании, "ако се предвижда те да извършват предимно стопанска дейност, която би могла да се осъществява от частен оператор с цел печалба". 

Министерският съвет пък ще решава за продажбата на обособени части от дружества с преобладаващо държавно участие. Законът ще има ограничено въздействие върху общинските публични предприятия, с оглед на това, да не се нарушават правата на общините за местно самоуправление, уточнява се в проектодокумента.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ