26 Юни 2024сряда13:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нова апаратура на БАН излита към Марс

/ брой: 256

автор:Дума

visibility 487

Българският апарат за радиационни измервания  "Люлин Фобос", създаден в Института за космически и слънчеви изследвания при БАН, излита в Космоса, поставен в сондата "Фобос-Грунт" като част от голям руски проект с широко международно участие. Стартът на апарата, който ще пребивава в Космоса три години, бе определен за снощи в 23 ч. наше време, съобщиха вчера през деня от екипа на проф. Цветан Дачев, който от години се специализира в разработването на космически дозиметри.
Задачата на проекта е да се доставят и изследват образци от повърхността на спътника на Марс Фобос, да се изучава ролята на сблъсъците на небесни тела за образуването на планетите и на техните атмосфери и пр. Бъларската апаратура "Люлин Фобос", създадена в БАН в кооперация с учени от Русия и Япония, е спектрометър за измерване на заредени частици и ще изследва облъчването и радиационните условия по време на полета, както и потенциалните рискове за бъдещи екипажи на далечни разстояния, обясни ръководителката на проекта "Люлин Фобос" Йорданка Семкова. С данните от българската апаратура ще бъдат сравнявани и характеристики в околоземното пространство и пространството около Марс, уточнени с апарати от Международната космическа станиця и други спътници. Нашият спектрометър ще мери лъченията и на повърхността на Фобос - експеримент, който се прави за първи път. Преди над 20 години с апарат на същия научен екип от БАН бе направена единствената снимка на спътника Фобос, която обиколи всички световни научни издания.

  
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ