13 Юни 2025петък12:04 ч.

Нов световен ред

/ брой: 68

автор:Таня Глухчева

visibility 28892

Задава се нов световен ред, това никой не може да го отрече. А пък беше и крайно време. Този вече се изчерпа и то отдавна, но на хоризонта не се появяваше нищо достойно да го замени. Сега обаче се случва нещо, което никак не се харесва на САЩ и Западния свят - все по-засилващи се отношения между Пекин и Москва.
Руският външен министър Сергей Лавров бе на двудневно посещение в КНР, където се срещна с колегата си Уан И и президента Си Дзинпин. Визитата се оказа много плодотворна и за двете страни. Но от нея вероятно ще спечелим всички, а за начало Евразия.
Малко или много това е от местата в света, където има стабилност и мир, колкото и Съединените щати да се опитват и там да подстрекават към военни конфликти. Но Москва и Пекин се споразумяха да започнат диалог за евразийската сигурност „с участието на държави с еднакво мислене“. И двамата министри осъдиха опитите на Запада да "разбие установената архитектура на сигурността" в Азиатско-тихоокеанския регион. Защото Западният свят не може да търпи някъде да има мир, държавите да се развиват, да просперират, а Европа И САЩ да останат на заден план и не само от тях да зависи нещо, но и да бъдат зависими. Затова са и опитите Русия да бъде съсипана чрез поредица от санкционни пакети, независимо че през последните години икономиката й бележи ръст. Затова е и опитът сега да направят всичко възможно Китай и Тайван да започнат военен конфликт. Но подцениха един много важен момент. А именно - хората често се обединяват, когато са изправени пред общ враг.
Китай и Русия не са съюзници в смисъла, който много анализатори отдават на тази дума. Исторически и те са имали търкания, но са проявили волята да ги преодолеят. Днес те не искат да владеят света или да го поделят на сфери на влияние. Те не искат да има един господар, който да се разполага със съдбите на толкова народи. Новият световен ред със сигурност няма да се хареса на Запада, свикнал да контролира всичко и всеки, но поне ще бъде по-справедлив от настоящия.

Израел готов да удари Иран

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 106

Българска майка бяга от Северна Ирландия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 106

Нападки между водещи сили в РС Македония

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 106

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 106

Принципно

автор:Ина Михайлова

visibility 0

/ брой: 106

Птеродактилите на прехода

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 106

Македонският цирей се разраства

visibility 2

/ брой: 106

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ