Нов световен ред
/ брой: 68
Задава се нов световен ред, това никой не може да го отрече. А пък беше и крайно време. Този вече се изчерпа и то отдавна, но на хоризонта не се появяваше нищо достойно да го замени. Сега обаче се случва нещо, което никак не се харесва на САЩ и Западния свят - все по-засилващи се отношения между Пекин и Москва.
Руският външен министър Сергей Лавров бе на двудневно посещение в КНР, където се срещна с колегата си Уан И и президента Си Дзинпин. Визитата се оказа много плодотворна и за двете страни. Но от нея вероятно ще спечелим всички, а за начало Евразия.
Малко или много това е от местата в света, където има стабилност и мир, колкото и Съединените щати да се опитват и там да подстрекават към военни конфликти. Но Москва и Пекин се споразумяха да започнат диалог за евразийската сигурност „с участието на държави с еднакво мислене“. И двамата министри осъдиха опитите на Запада да "разбие установената архитектура на сигурността" в Азиатско-тихоокеанския регион. Защото Западният свят не може да търпи някъде да има мир, държавите да се развиват, да просперират, а Европа И САЩ да останат на заден план и не само от тях да зависи нещо, но и да бъдат зависими. Затова са и опитите Русия да бъде съсипана чрез поредица от санкционни пакети, независимо че през последните години икономиката й бележи ръст. Затова е и опитът сега да направят всичко възможно Китай и Тайван да започнат военен конфликт. Но подцениха един много важен момент. А именно - хората често се обединяват, когато са изправени пред общ враг.
Китай и Русия не са съюзници в смисъла, който много анализатори отдават на тази дума. Исторически и те са имали търкания, но са проявили волята да ги преодолеят. Днес те не искат да владеят света или да го поделят на сфери на влияние. Те не искат да има един господар, който да се разполага със съдбите на толкова народи. Новият световен ред със сигурност няма да се хареса на Запада, свикнал да контролира всичко и всеки, но поне ще бъде по-справедлив от настоящия.