27 Юли 2024събота19:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нощта на учените - в 6 града

/ брой: 223

автор:Велиана Христова

visibility 81

Европейската нощ на учените се провежда всяка година в един и същи ден в цяла Европа (в България - от 2006 г.) и се осъществява с финансовата помощ на ЕК чрез Седма рамкова програма за наука. На този ден научните и университетските звена отварят врати за гражданите, за да представят своите научни постижения и да покажат любопитни страни от живота на науката.
Тази година Нощта на учените се провежда на 27 септември под мотото "Триъгълникът на знанието и европейското гражданство". Целта е да се напомни на обществото, че в днешния свят значението на професията на учените е от съществено значение за развитието на всяка държава. Триадата образование-наука-иновации е основата на развитието на Европейския съюз според приетата от него стратегия до 2020 г. У нас много от инициативите в Нощта на учените са посветени на младите хора - на тяхното представяне като бъдещи таланти на България. Инициативата се провежда в петък в 6 града у нас - София, Пловдив, Русе, Стара Загора, Бургас и Варна.
"Споменът диша" е една от проявите на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. Изложбата е посветена на проф. Тодор Ив. Живков - човека, учения, учителя, създателя на института. Това е нашият диалог с него в днешния ден, когато той трябваше да навърши 75 години, казват неговите колеги. Вратите на института и музея (ул. "Московска" 6А) ще са отворени от 18 до 22 ч.
Изложба "120 години Народен музей" е разположена пък на втория етаж в залите на музея. Историята и развитието на музея са проследени чрез интересни архивни документи и богат снимков материал. Посетителите ще се запознаят с първата инвентарна книга на музея и най-старите предмети, постъпили във фондовете му. Посетителят може да види едновременно богатството и очарованието на етнографското наследство на българските етнически територии, както и на други етнически общности, обитавали българските земи - каракачани, арменци, роми калайджии и др. В последната зала са разположени подаръци на царското семейство, сред които носия на царица Йоанна, подарена от българите в Прилеп през 1941 г.
Два филма от поредицата "Помашки портрети" ще бъдат показани от 19 ч. на втория етаж на музея. Те са част от проекта на Асен Баликси по визуална антропология в пиринското с. Брезница, започнал като обучителен семинар за местните момчета и момичета през 1994 г.
В Пловдив нощта се организира в 4 вуза - Пловдивския университет, Медицинския университет, Университета за хранителни технологии, Академията за музикално, танцово и театрално изкуство. Кой знае защо в Пловдивския университет са решили, че лекция на атлантика Соломон Паси, с която ще започне "нощта", е нещо, представящо науката в града...
В тон с Европейската година на гражданите акцентът е "да знаем правата си", защото 500-милионна Европа не принадлежи нито на брюкселската бюрокрация, нито на безразличните. Да се научим да говорим открито и за бъдещето на Европейския съюз, да осъзнаем какво е неговото политическо и икономическо бъдеще и къде е мястото на науката и образованието в това бъдеще, казват организаторите в Пловдив.
ПлУ и АМТИИ предвиждат Студентска конференция на тема "Семестрите в Европа и кредитите за равенството". Тя ще се проведе в зала "КОМПАС" на Ректората на ПлУ. Студентите, участвали в програмата за академична мобилност "Еразъм", подпомогнати от преподаватели и университетски координатори, ще представят впечатленията и идеите си от следването си в различни университетски градове в Европа.
Националният фотоконкурс на тема "В люлката на цивилизацията. Моят поглед към Европа" е събрал над 1800 гласа. Съревнованието бе обявено от екипа на проекта и проведено във фейсбук, като първите 20 любителски фотографии, получили най-много гласове, оформят изложба. Тя ще бъде отворена до 29 септември в западния двор на Ректората на ПлУ.
Гвоздеят на програмата за поредна година е забавен - концерт на Римския стадион под наслов "Музикално пътешествие из Европа". За гражданите на Пловдив е предвиден дансинг под звуците на унгарски чардаш, виенски валс, испанско фламенко, френски шансон, гръцко сиртаки и музикална изненада в неравноделни ритми за финал.
 

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 475

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 367

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ