Нинова инициира Закон за колекторските фирми
Основни акценти в проекта ще бъдат ясни правила и защита на гражданите
/ брой: 2
Вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова инициира експертен съвет на управляващата коалиция за създаване на Закон за колекторските фирми.
Целта на работната среща е да бъде обсъден и изготвен проект на Закон за статута и механизмите на работа на търговските дружества, извършващи дейности по събиране на вземания по потребителските договори (т.нар. колекторски фирми), съобщава сайтът bsp.bg.
Идеята на министър Нинова е да се регламентира колекторската дейност. Основни акценти към проекта на закона ще бъдат: ясни правила, ред, защита правата на гражданите и отделяне на извършващите коректно своята дейност колекторски фирми от такива, които действат на ръба на закона.
В чл.4, ал.1 от Сътрудничеството между Коалиционните партньори е заложено те да образуват до 18 експертни съвети с консултативен характер, като тяхната структура следва темите и политиките от дневния ред на съответната работна среща. Работните срещи се провеждат най-малкото веднъж месечно, като могат да бъдат по график или по искане на коалиционен партньор в удобно за всички време и място на територията на София. Поканата за експертен съвет е за 6 януари 2022 г. от 14:00 ч. в сградата на Народното събрание.
Закон за колекторските фирми все още няма, въпреки че проект за такъв е внасян през годините. Той предвиждаше да се прекрати безконтролният тормоз от колекторските фирми над гражданите, да се забрани натискът над гражданите и да се изсветли работата на колекторите.
Текстовете предвиждаха само дружества, вписани в специален единен регистър към министъра на икономиката, да имат право да събират вземания от потребители. Контролът върху фирмите трябваше да се извършва от Комисията за защита на потребителите, министъра на икономиката, а когато задълженията са по кредити - от Българската народна банка.
Въвеждаше се и забрана "колекторските фирми да използват тормоз, принуда, заплахи, обиди или физическо насилие, за да принуждават длъжниците да изплащат задълженията си". Имаше и забрана да се притесняват гражданите на работните им места и в дома им, както и да поставят съобщения за дълга на обществени места.
В проекта се предвиждаше и ограничителен текст кога и как може да се търси и информира длъжника - само писмено или по телефон, не по-често от интервал от два работни дни. Забраняваше се и звъненето през почивните дни и между 20:00 и 7:00 часа.
За колекторска фирма, която системно нарушава правилата, беше предвидено и крайната санкция да бъде заличена от регистъра и дейността по събиране на вземания да бъде прекратена. Имаше и глоби за нарушения - 5% от оборота, но не по-малко от 5000 лв. за всеки отделен случай.