02 Юни 2024неделя02:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Незабравимият Анастас Маринкев

100-годишнината от рождението на любимия директор на НУМТИ в Пловдив ще бъде отбелязана днес с голям концерт

/ брой: 203

автор:Пенка Калинкова

visibility 1940

В календара на НУМТИ "Добрин Петков" в Пловдив 2017-а е свързана и със 100-годишнината на любим директор - Анастас Маринкев. Не му достигнаха 6 години, за да навърши столетие. Но паметта за него ще получи своята кулминация на рождения му ден днес, 17 октомври, след серия от концерти, посветени на него, през цялата година. Има такъв тип хора, които успяват да се превърнат в емблема на времето и мястото си. За Пловдив безусловно в сферата на музикалното образование такъв е Анастас Маринкев. Роден в Сливен, но разгърнал напълно творческите си, педагогически и управленски таланти и умения в Пловдив, в един дълъг период от 1945 до 1982 г. Но ехото за неговите постижения стига до ден днешен. Благодарение и на признателността на многобройните му ученици.
На 5 години посяга към мандолината, тъй като неговият баща свири много добре на този инструмент. Привличат го и други инструменти, продавани по сергиите - кавал, гайда, гъдулка, тамбура. След завършването на гимназията се пита: А сега накъде? По това време в Сливен пристига световноизвестният контрабасист Асен Вапорджиев, когото наричали "Паганини на контрабаса", и това е оказало влияние върху младия човек. С много труд и упоритост момчето от провинцията успява да влезе в Музикалната академия. Негови преподаватели са Никола Атанасов, Панчо Владигеров, Веселин Стоянов и българският "Паганини на контрабаса". Освен развиване на музикалните си заложби Маринкев усъвършенства и резбарските си умения под ръководството на проф. Асен Василиев в Художествената академия.
В Пловдив той пристига на 15 септември 1945 г. по покана от Гражданския комитет за културно издигане на града и областта, с председател видния юрист и общественик Никола Янев. Първоначално той е оркестрант в новосъздадения Държавен симфоничен оркестър и преподавател по контрабас в също така новосъздаденото Държавно музикално училище. Само след три години е и заместник на директора Асен Диамандиев, също емблематична личност за Пловдив и България. Когато през 1967 г. композиторът оглавява пловдивския филиал на Българската държавна консерватория, днес АМТИИ, Анастас Маринкев поема ръководството на училището. И така близо 40 години. Обичал да казва: "Подписът ми стои на 2500 дипломи, издадени от Пловдивското музикално училище." Открива обучението от четвърти клас, укрепва детската музикална школа, въвежда класа по балет. Създава детските музикални школи в Хасково, Кърджали, Смолян и Пазарджик. Инициатор е за създаването на фолклорните музикални училища в Котел и в Широка лъка. Създава детския хор "Септемврийче", днес хор "Детска китка", основава народните ансамбли в село Калековец и към Окръжния кооперативен съюз в Пловдив. Сред най-известните възпитаници на Пловдивското музикално училище, когато той го ръководи, са композиторът джазмен Милчо Левиев, цигуларите Елмира Дърварова и Мичо Димитров, проф. Кеворк Мардиросян и проф. Тодор Пелев, световноизвестната пианистка Емма Тахмизиян, диригентът Йордан Дафов, композиторът проф. Александър Текелиев, в областта на естрадата Петя Буюклиева, Стефка Оникян и Христо Кидиков...
Многобройни са отличията и наградите, които е получил, но най-значими са званията "Почетен гражданин на Пловдив" и "Почетен гражданин на Сливен", както и "Следовник на народните будители". Съвременниците помнят внушителната му, елегантно облечена фигура, най-често с ризи в розов цвят и папийонка, припомня неговият ученик проф. Емил Янев. След ампутация на крака му по цял ден си е вкъщи, от пресата и телевизията следи живота в страната. Казвал: "Докога ще се подиграват с този народ и държава? Навремето аз слагах българската култура на много високо място в Европа, ежегодно изпращаха по 4-5 чуждестранни делегации, за да се запознаят с нашата дейност в училището. А сега какво - новата култура се пренесе извън България. Защо всички хубави гласове и даровити деца останаха в САЩ и в други страни? Защото тук тяхното изкуство няма достойно приложение."

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ