26 Юни 2024сряда19:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нещо "скърца" в ЕС

/ брой: 3

автор:Галина Младенова

visibility 247

Исландия отмени насрочения референдум за членство в ЕС и по този начин окончателно оттегли кандидатурата си за членство в съюза. Против членството на страната в ЕС са двете партии, влизащи в управляващата коалиция - центристката Прогресивна партия и дясната Партия на независимостта. Решението не е изненада, особено като се има предвид, че властта в Исландия е в ръцете на т.нар. евроскептици. Правителството в Рейкявик реши, че на исландците няма да им бъде комфортно в европейския общ дом. Исландия започна преговори с ЕС веднага след тежката финансова криза през 2008-а. През изминалите години обаче желанието на жителите на островната държава да станат част от обединена Европа силно намаля. И в това няма нищо чудно - ЕС продължава да усеща задушаващата хватка на кризата, докато в Исландия нещата видимо тръгнаха към по-добро. Истинското камъче, което обърна колата, обаче се оказа риболовът и по-точно политиката на ЕС в тази сфера, която предвижда квоти за улов на риба и опазване на рибното богатство край бреговете на континента. Исландците дори се оплакаха, че Брюксел се опитал да оказва натиск за намаляване на квотите за улов на скумрия. Те определиха тези опити като "удар под пояса". Всичко това, разбира се, по никакъв начин не устройва Рейкявик, особено като се има предвид, че близо 90% от икономиката на островната държава е свързана с риболова.
Всъщност исландците няма да усетят особената липса на флага си в Брюксел. Исландия и сега е част от Европейската икономическа зона, Европейската асоциация за свободна търговия и е част от Шенгенската зона (за което ние все още само мечтаем). Отказът на Рейкявик от преговори обаче показва, че нещо в Евросъюза "скърца", особено на фона на засилващия се евроскептицизъм в самата общност - за излизане от ЕС все по-силно се говори във Великобритания, а и Турция също май вече не се натиска да става член.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ