20 Април 2024събота07:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Най-затъналото в дългове търговско дружество в столицата е "Топлофикация София"

На фокус

Непрозрачното управление на София*

Столичните търговски дружества трупат загуби, решение засега не се търси

/ брой: 203

автор:Дума

visibility 624

Петя ГЕОРГИЕВА, ИПИ



Общинските предприятия и тяхното управление са честа тема за публично обсъждане, но анализът на работата им се затруднява от липсата на единна база данни, която да улеснява достъпа до информация за текущото им финансово състояние. В същото време предоставяната от общините информация за търговските им дружества и за общинските предприятия е по-скоро символична. Столичната община, като най-голямата по бюджет и предоставяни публични услуги местна власт, следва да дава пример за публичност и управление на собствеността.

Какво се случва на практика

със столичните предприятия?
Съгласно своите регистри Столичната община има собственост в 56 търговски дружества - 18 със стопанска дейност, различна от здравеопазване и 38 лечебни заведения, както и управлява 11 общински предприятия, създадени по Закона за общинската собственост. От особен аналитичен интерес са именно търговските дружества, собственост на общината, чрез които тя се намесва и управлява пазара в определени сектори, а в някои има доминиращо значение поне на местно ниво. На този етап изключваме от анализа общинските болници, които, независимо че също са търговски дружества, изискват по-специфична оценка.
Столичната община притежава собственост в търговски дружества, извършващи различни стопански дейности: от доставка на топлоенергия, транспорт и строителство, до пазари и охранителна дейност. В тях работят над 10 900 души. Най-големите дружества според размера на активите за 2020 г. са "Метрополитен" ЕАД (малко под 3 млрд. лв.), "Топлофикация София" ЕАД (1,2 млрд. лв.) и "Столичен електротранспорт" ЕАД (284 млн. лв., като дружеството изпреварва "Център за градска мобилност" ЕАД).
През двете години (2019 и 2020 г.) загуба отбелязват три дружества - "Топлофикация София", "Столичен електротранспорт" и "Спортна София 2000" ЕАД. Само 4 от 16 дружества са подали отчети за 2021 г. в Търговския регистър. За две предприятия ("Софинвест" ЕАД и "Географска информационна система - София" ЕООД) липсват каквито и да било отчети след 2018 г.

Ето някои наблюдения от финансовите отчети

Дори най-печелившото столично предприятие "Метрополитен" влошава резултатите си

на столичните търговски дружества:
Активите на столичните търговски дружества (без лечебните заведения) съвсем слабо нарастват до близо 5,1 млрд. лв. през 2020 г. Общата им загуба обаче в рамките на една година се удвоява, достигайки 139 млн. лева. Основната причина за загубата се дължи на загубите на "Топлофикация София" ЕАД и на "Център за градска мобилност" ЕАД, съответно в размер на 67,3 млн. лв. и 62,5 млн. лева. Какъв ще е резултатът през 2021 г. в условията на високи цени на горивата и нарастваща инфлация? Отчетът към третото тримесечие на 2021 г. показва, че "Топлофикация София" ЕАД регистрира загуба в размер на над 151 млн. лв. или три пъти по-голяма в сравнение със същия период на предходната 2020 г.
Натрупаната загуба към края на 2020 г. в балансите на столичните търговски дружества е малко над 708 млн. лв., което е 44% от целия бюджет на Столичната община за годината.
Приходите от продажби на дружествата намаляват с близо 130 млн. лева, основно заради намалените приходи на "Топлофикация София" и ЦГМ. От големите единствено "Метрополитен" ЕАД реализира сериозен ръст на приходите между двете години в размер на 15,1 млн. лева за 2020 г. и оттам - печалба за годината.
За някои неблагоприятни развития обяснение може да се търси в пандемията от КОВИД-19, но има и други фактори. "Метрополитен" ЕАД например реализира малка печалба през 2020 г. от 1,7 млн. лв., но през 2021 г. отново е губещо предприятие с размер на отрицателния резултат от над 4,8 млн. лв. - очевидно краят на пандемията се отразява негативно на дружеството, може би заради намалелите субсидии.
Обобщеният отчет на Столичната община за търговските дружества за 2020 г. всъщност ги представя, а не ги анализира. В него

няма нито един обобщен финансов показател    


чрез който да се прецени какво е състоянието на общинските фирми и какво е влиянието им върху общинския бюджет. Липсата на годишни данни за 2021 г. също представлява проблем.  
Без да правим подробен преглед на лечебните заведения, само ще отбележим, че всички общински болници са включени в сектор "Местно управление" - това означава, че техните финансови показатели директно влияят на общинските (и оттам  - на консолидираните) фискални показатели. С други думи, от статистическа гледна точка те са част от "държавата".
"Център за градска мобилност" ЕАД и "Топлофикация София" ЕАД пък от своя страна са в списъка на НСИ с дружества извън сектор "Държавно управление" с общ размер на задълженията над 0,1% от БВП за 2021 г. Това означава, че: 1) това са предприятия със значителен размер и 2) тези две предприятия са силно рискови от гледна точка на общинския бюджет. При невъзможност за финансиране на поне половината от разходите им със собствени приходи ще бъдат включени в сектора и ще започнат да оказват пряко влияние върху салдото на общинския бюджет, а оттам - и на консолидирания.
В заключение ще отбележим, че влошаването на финансовите показатели на търговските дружества следва да се анализира по-подробно от общинската власт, за да се предприемат мерки в една от двете посоки - оздравяване и по-добро качество на управлението или приватизация. Такива оценки не виждаме в документите на общината. Предоставянето на информация за дейността им - дали под формата на регистри, бази данни или обобщена информация,  обаче е първото необходимо, макар и недостатъчно, условие за добро управление.

Икономически живот

* Заглавието е на редакцията

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ