20 Ноември 2025четвъртък13:48 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Нека някой провери

/ брой: 261

автор:Мая Йовановска

visibility 1865

Докато светът все още се тресе от последствията на икономическата криза и в Европа всички държави се стараят да затягат финансовата дисциплина заради огромните бюджетни дефицити, стана известно, че тук-там в ЕС някои си "газят лука" и си харчат европари - или за кеф, или откровено ги източват чрез, меко казано, ненужни проекти. В изследване на мозъчния тръст "Отворена Европа" са дадени около 50 примера за страни, кандидатствали за европейско финансиране и получили средства за... откровени простотии. Например унгарска фирма е взела 350 000 британски лири от Фонда на ЕС за развитие на селското стопанство, за да изгради център за кучета, който е трябвало да се оборудва със система за хидротерапия за четириногите. Най-добрият приятел на човека така и не успял да се възползва от джакузито за кучешки лапи, защото проектът бил изоставен, но фирмата, измислила гениалната идея, продължила да кандидатства и да получава европари.
Тиролски фермери взели от същия фонд 14 000 британски лири, за да насърчават и стимулират емоционалната връзка на селскостопанските работници със земята. Похарчени са и 4,5 млн. британски лири за допълнителни лимузини за евродепутатите. ЕС открил в Люксембург културен клуб само за свои служители за 4,4 млн. британски лири - със скъп ресторант, клуб за дегустация на вино и дансинг за шотландски танци.
Очевидно "будните" мозъци са открили брилянтен начин да източват пари или да ги харчат за глупости, докато например безработицата расте, а фирмите свиват разходите си и не смеят да отделят средства за обучение или иновации.
Подобни примери несъмнено могат да се намерят и у нас. Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), която шумно се пропагандира всеки божи ден като огромна възможност да оправим земеделието си заради големия финансов ресурс, който предоставя - над 3,2 млрд. евро, също дава възможности за скъпи завои. По тази програма, която иначе е земеделска, могат да се вземат пари за изграждане на регионални тематични музейчета от рода на "Музей на козата" (като не гледаме кози, поне да ги видим като експонат), или за строеж на малки семейни хотели в слаборазвити райони. Такива проекти не само поглъщат огромни средства, а и нямат икономически и социален ефект. Казано направо, са си чиста кражба. В същото време у нас бяха отрязани субсидиите на общините, като по този начин те бяха лишени от финансов ресурс дори за изготвяне на смислен проект.
А това, което са констатирали в Европа, сигурно го има и у нас. Само че някой трябва да го провери и да го огласи, а виновните да понесат последствията си. И нека нашите контролни органи да си свършат работата, защото тези пари са взети назаем от децата ни.

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 307

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 299

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 318

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 282

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ