17 Юли 2025четвъртък22:42 ч.

Анатолий Васерман

неговата памет може да се сравни единствено с компютърната, а той мисли по-бързо от ЕИМ

/ брой: 271

visibility 371

Валерий Вижутович

 

Паметта му е наблъскана дявол знае с какво и ти се струва, че тя е абсолютно безгранична. Неговата свръхчовешка ерудираност ражда мили закачки от типа: "Пет минути съзерцание на снимка на Анатолий Васерман повишава IQ с 30 процента". А знаменитата васерманова жилетка, шита по специална поръчка, е с 26 джоба и с обща водоизместимост 9 кг! Няма каква да се говори, Васерман е не само ходеща енциклопедия, но и почти фолклорен персонаж.

Във вашия сайт прочетох предупреждение: „Ще изтривам всички въпроси, на които вече съм отговорил“. Кажете ми кои са тези въпроси, за да не ги задавам.
Най-често задавания въпрос е: откъде знам толкова много.
И как отговаряте на него?
Първо, когато повече от половин век четеш непрекъснато, постепенно зад очите се натрупва утайка. Второ, всички участници в интелектуалните телевизионни игри знаят много по-малко, отколкото изглежда отстрани, за сметка на това мислят много повече, отколкото изглежда отстрани. Трето, и може би най-важното не само за играчите, но и за телевизионните зрители: при всички подобни размишления огромна роля играе цялостното възприятие на света.
В детството си чувствахте ли се вундеркинд?
Трудно беше да не се почувства, след като всички наоколо повтаряха това по десет пъти на ден. Но с годините аз се убедих в едно: детето-чудо много трудно може да стане възрастен-чудо.
И какво пречи това да се случи?
Същото, което пречи на добрия спортист да стане добър треньор. Най-често добри треньори стават спортистите не от първия, а от втория ешелон. Много неща ми се отдаваха толкова лесно, че аз така и не се научих сериозно да работя. На мен ми провървя в този аспект, че си намерих подходящо занятие. От най-ранно детство до ден днешен аз правя само това, което ми се иска. Но това, което ми се иска, се получава толкова добре, че се намират хора, желаещи да платят за това.
Вярно ли е, че на три и половина години вие сте започнали да четете?
Вярно е. На мама й омръзна да ми чете на глас разни детски книжки, и тя ми каза сам да опитам. Известно време родителите ми обясняваха как се чете една или друга буква. Аз запомних как те се четат и на три и половина години започнах да чета на срички, а към четири - вече бегло. По-късно, когато навърших единадесет, аз започнах да изучавам енциклопедичен справочник по машиностроене в петнадесет тома. За две години преборих този справочник. Предизвиква пълен възторг, когато почувстваш какъв огромен опит и каква смела фантазия стоят зад най-различните технически устройства.
Вие сте с техническо образование?
Да, аз кандидатствах в механо-математическия факултет на МГУ, отделение по механика, като си правех сметката след една година да се прехвърля в отделението по изчислителна математика, защото още в училище се интересувах от програмиране. С бала, който имах, приемаха само медалисти и кандидати от село. Какво да се прави? С баща ми се обадихме на майка ми вкъщи, в Одеса. Мама каза: заради МГУ тя може би би се съгласила да ме прати в столицата на нашата Родина, но заради нещо по-малко - в никакъв случай. Знаете ли каква е разликата между еврейската майка и арабския терорист? С арабския терорист можеш да се договориш. В крайна сметка заминах за Одеса, и тук баща ми успя да ме убеди да избера неговата специалност - топлофизика.
Защо замърсявате паметта си с най-различен боклук? Всичко, с което тя е натъпкана, може да се прочете във всеки един справочник. В края на краищата има интернет.
Постоянно прелиствам различни справочници. Има един забавен нюанс. Вече доста отдавна се старая хората, които ги споменавам в изказванията си, да ги наричам по име и презиме. Естествено, не мога да знам всички тези бащини имена. При необходимост ги издирвам в Интернет и си водя отделен списък с вече намерените, за да не повтарям издирванията. Известната шега, че ако Интернет се срине, цялата погребана в него информация ще може да се възстанови от кашата в главата на Васерман. Все пак това е само шега, но тя ми е приятна.
В известен смисъл интернет навярно е вреден. Той осигурява лесен достъп до информация, притъпява любознателността и желанието да се обърнеш към първоизточника.
Реално погледнато интернет не дава много повече достъп до знания, отколкото една добра публична библиотека. Аз от детството си ползвам библиотеки, а между двадесетата и тридесетата си години ежедневно прекарвах дълги часове в Одеската областна научна библиотека "Горки", а и след това честичко влизах в нея. Разбира се, в интернет можеш да се добереш по-бързо до знанията. Но тук има един сериозен капан. Работата е в това, че в интернет има огромно количество най-разнообразни грешки и заблуди, понякога дори печатни грешки. Ако вие не разполагате с онова същото възприятие за света, за което аз споменах, ако не сте запознат със закономерностите в света като цяло и в конкретна предметна област, то рискувате в интернет да се натъкнете на някаква абсолютна безсмислица и няма да успеете дори да заподозрете, че това е грешка. Затова дори в интернет трябва да влизате не ЗА знания, а СЪС знания.
А с интернет вие няма да можете да придобиете цялостна картина за света именно защото там всичките знания са разхвърляни и не са систематизирани поне в такава степен, в каквато те са систематизирани в библиотечната класификация. В това, между другото, е бедата на огромното множество многознайковци. На мен самия много пъти ми се е налагало да открия в себе си колосални пропуски в знанията си, защото съм се образовал самостоятелно и без система. Разбира се, старая се според силите си да попълвам тези пропуски, но много често ги попълвам след като някой ми ги посочи. Затова трябва да се започва от систематичното образование. А що се касае до на пръв поглед леснодостъпните знания - аналогични съображения са се изказвали, когато са започнали да печатат книгите, а не да ги преписват на ръка. В това отношение светът не се променя.
Тренирате ли паметта си?
Никога не съм я тренирал специално. Запознавал съм се с много мнемонични техники, но рядко съм ги ползвал. Единственото, което запомням с помощта на мнемоничните техники, това са първите знаци на числата "пи" и "е". Освен това помага и естествената любознателност. В края на краищата от собствен опит съм се убедил: това, от което човек в действителност се интересува, се запомня от само себе си, без специални усилия. Затова, когато чета например оръжейни справочници, много от техническите характеристики на описаните там образци оръжия и патрони остават в главата без специално зазубряне. В същото време неведнъж съм забелязвал: когато някаква област на дейността е преставала да ме интересува, аз бързо съм забравял това, което преди и сънен посред нощ съм можел да си спомня. И ето в какво е работата. В мозъка така или иначе се фиксира всичко, което преминава през него. И понеже аз съм много любознателен човек, то помня много неща.
Тази ваша жилетка с многото джобове, тя купена ли е от някъде или е шита по поръчка?
Моята жилетка е поръчкова. По принцип този навик, да нося всичко със себе си, го придобих на времето поради честите ми командировки в най-различни "мечешки" краища, където се налагаше да си сериозно екипиран. Например, нося със себе си няколко справочника, фенерче, нож... Ето вижте, тази щампована пластинка работи като вилица, лъжица, отварачка за бутилки. Пак тя е и отвертка, и три гаечни ключа с различен размер.
Какво попада в периметъра на това, което четете?
В момента основно книги по политическа история, военна история. През последните години за душата си чета книги от жанра "алтернативна история". При това от алтернативната история предпочитам поджанра "попаданец" (от попаднал, озовал се - по принцип думата е измислена от него – бел.пр.). Това е когато съвременен човек по някакъв начин се озовава в миналото и, на базата на своите сегашни познания, се старае да си устрои живота в това минало, да го пресъздаде съобразно своите разбирания и предпочитания. И тъй като аз също се старая да преобразя настоящето съобразно своите разбирания и предпочитания, то на мен ми е интересно да чета книги от този жанр.
С кого общувате, с кого дружите?
Кръгът на хората, с които общувам, е сравнително малък. Това са тези, с които играя интелектуални игри. И няколко души, с които си сътрудничим по няколко околополитически проекта.
Има ли неща по света, които принципно да не ви интересуват?
Има много такива неща. Често повтарям думите на Сократ: "Хвала на боговете, които са създали толкова много ненужни за мен неща". Практически аз не се интересувам от музика, изобразително изкуство, спорт. За мен е напълно достатъчен спортът, с който се занимавам аз самият.
Това кой вид е?
Интелектуалните игри.
Какво мислите за Григорий Перелман?
Аз мисля, че той несъмнено е велик математик. Много се надявам да му стигнат силите да направи още нещо интересно. Но дори и да не му стигнат, това, което той вече е направил е достатъчно, за да влезе в историята и в нея да заеме почетно място.


Какво е това интелект? Това до голяма степен ум или ерудиция ли е?

Ерудицията - това е само суровина за работата на ума. Сама по себе си тя нищо не може да даде. Това, което казвам и пиша, аз го правя на базата на ума, а не на ерудицията. Ерудицията позволява на ума да работи по-ефективно. Но нейното наличие не отменя потребността от самия ум.
Как се отнасяте към десетките шеги, небивалици, брътвежи, които витаят около вашето име?
Аз зная, че не мога да променя митологията, което означава, че трябва да я търпя.


Много неща ми се отдаваха толкова лесно, че аз така и не се научих сериозно да работя


Няколко шеги за Анатолий Васерман

Хамстерачето на Анатолий Васерман получи второ висше образование.
Анатолий Васерман се отказа да бъде президент на Земята. Той не се занимава с дреболии.
Анатолий Васерман не знае значението на фразата "Анатолий Васерман не знае".
На Анатолий Васерман не му е нужен интернет - той има памет.
Анатолий Васерман има седем мозъка: един в главата, пет са напъхани по джобовете и един е в брадата.
За един час работа мозъкът на Анатолий Васерман консумира толкова енергия, колкото е необходима за отоплението на три детски градини.
Гугъл и Уикипедия - това са само частни случаи на мимолетната замисленост на Анатолий Васерман.


Досие


професия: програмист
възраст: 59
призвание: ерудит
Роден е на 9 декември 1952 г. в Одеса. Завършва Одеския технологичен институт по хладилна промишленост (факултета по топлофизика), дипломата му е за инженер-топлофизик. След като завършва института, работи като програмист. На телевизионните екрани на Съветския Съюз се появява за първи път през 1989 г., в отбора на елитарния клуб "Что? Где? Когда?". Пише рецензии, работи като журналист в компютърно списание, през 2008 г. оглавява списание "Идея Икс". Изобретил е около двадесет нови възли за стрелково оръжие. Счита себе си за убеден марксист.


 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ