20 Април 2024събота08:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Недостиг на антибиотици и в аптеките в Хърватия

Като основна причина за липсата на лекарства се посочва, че активните вещества идват от Китай и Индия

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 543

Хърватия е поредната европейска страна, в която има недостиг на лекарства. Най-често предписван антибиотик в сезона на грипа не може да се намери в аптеките, съобщи в интервю за ХИНА председателят на Хърватската камара на фармацевтите Ана Солдо. "С Клавоцина има постоянен проблем от близо година. Това е следствие от глобализацията на производството, защото заводът в Индия имаше проблеми с качеството на продукта, така че в крайна сметка всички производители имаха проблеми с този антибиотик. Определени количества от лекарството бяха обещани от други производители за следващата седмица, но след това отново се очаква недостиг, ситуацията се променя от седмица на седмица", обясни Солдо.

Липса има и на педиатрични антибиотични форми, допълнителен проблем е недостигът на пеницилинови антибиотици. Не могат да се намерят някои лекарства за хипертония и холестерол. 

Хърватското Министерство на здравеопазването предлага в Националния план за възстановяване и устойчивост да залегне създаването на нова система за мониторинг на недостига на лекарства, основаваща се на данни от здравните заведения и аптеките. Подобни системи вече съществуват в Испания и Франция.

Причини за недостига на лекарства са липсата на субстанции и понижаването на цените. ЕК е принудена да предприеме стъпки за връщане на производството на лекарства на европейска земя и така да се осигури независимост от трети страни. "Глобализацията доведе до това, че повечето от активните субстанции се произвеждат в Китай, Индия и някои други страни от Третия свят. Говорим за малък брой фабрики, но когато възникне проблем в някоя, целият свят остава без дадено лекарство. От друга страна, тенденцията към понижаване на цените на лекарствата често води до изтегляне на някое от тях от пазара поради икономическата нерентабилност на производството му", отбеляза Солдо.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ