Не пипайте огнищата на просветление!
Според Закона за народните читалища длъжността "секретар" ще бъде заличена
/ брой: 176
Миглена Иванова
Столичното народно читалища "Славянска беседа" събра представители от читалищата по инициатива на Съюза на столичните народни читалища и Сдружението на софийските народни читалища по един обезпокояващ повод. Той произлиза от публикувания в сайта на Министерството на културата Проект за Закон за изменение и допълнение на Закона за народните читалища от 8 юли 2011 г. На срещата присъстващите алармираха, че длъжността "секретар" е заличена. Проектът предвижда още новости, като например тази министърът на културата да осъществява държавната политика за развитието на читалищното дело. Параграф 6 пък дава възможност кметовете на общини да изготвят годишната общинска програма на читалищата.
"Областният управител провежда държавната политика в областта на читалищното дело, като разработва годишна програма и обобщава информацията за дейността на читалищата", се казва в чл. 6, т. 3 на същия параграф. Донякъде е похвално, че институциите ще бъдат впрегнати в народното дело, но дали ще стиковат общите си планове, се питат хората?
Стана ясно, че Законът за народните читалища е променян цели 7 пъти от 1996 г. насам.
От цялата страна се обаждат колеги и изразяват несъгласие относно публикувания проект, коментира Дени Евстатиева - секретар на НЧ "Аура" и председател на Съюза на софийските читалища към Съюза на народните читалища. По нейни думи от Министерството на културата се отнесли иронично към поставените проблеми на читалищните дейци. Именно в културното ведомство не взели предвид Декларацията на делегатите на 32-ия конгрес на Съюза на народните читалища, състоял се на 24 май т.г. В този документ се казва, че членовете на читалищата не са съгласни с промените и допълненията на Закона за народните читалища от 2009 г. Сега обаче, когато проектът за изменение и допълнение е вече факт в сайта на културното ведомстнво, ние трябва да реагираме и да дадем своите предложения, каза Евстатиева. Тя смята, че основният проблем се крие в изясняването на статута на секретаря на читалището, участието му в настоятелството и редица задължения и отговорности, които не са вписани в наличния проект. Тя очаква различни мнения от колегите си и се надява законотворците да вземат предвид това. Категорична е, че старият закон е добър и устройва институциите, правата и задълженията на работещите.
Секретарят е движещата фигура в читалищата от 150 години. Заедно с председателя и поотделно представляват читалището, вземат спешни решения, сключват договори и пр., разказва Евстатиева. Според нея председателят е на обществени начала и не може да бъде в читалището по всяко време. Затова секретарят трябва да има ясен статут и правила за назначаване, категорична е председателката на софийските народни читалища. Надява се на скорошна среща с представители от Министерството на културата, за да се изчистят двусмислията и взаимно противоречащите параграфи в проекта. Всички колеги от страната са силно обезпокоени и искат яснота не само по повдигнатите от нас въпроси, но и прозрачност относно собствеността на читалищата и опасенията те да не преминат в частни ръце.
В края на срещата участниците подписаха декларации от името на Софийските народни читалища и Сдружението на софийските народни читалища с председател Кирилка Спасова. И в двете декларации се изтъква взетото решение на 32-ия конгрес за липса на необходимост от промени в ЗНЧ. Измененията не допринасят за яснота и стабилонст, дори могат да доведат до хаос, се казва в документа от ССНЧ. Протестните декларации ще получат министърът на културата, председателят на Комисията по култура към НС, председателят на правната комисия към НС и председателят на Съюза на народните читалища.