15 Юни 2024събота03:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Не можем да си позволим да гледаме на Русия с очите на САЩ

Според Габор Щайнгарт, американската политика на изолация и демонизация на страните противници е неефективна

/ брой: 184

автор:Дума

visibility 431

Историята показва, че склонността на САЩ първоначално към вербална, а след това и към военна ескалация на конфликт, а също така към изолация и демонизация на страната противник не дава никакви положителни резултати, пише в германският авторитетен в. "Ханделсблат" издателят Габор Щайнгарт.
"Десантът в Нормандия е последната успешна военна операция на американското командване. Всички останали - в Корея, Виетнам, Ирак и Афганистан, са напълно провалени акции", пише един от водещите европейски икономически журналисти. Преместването на подразделенията на НАТО към границите на Полша, а също така размислите по повод на въоръжаването на Украйна продължават неефективната дипломация, базираща се на военни принципи, смята той.
Политиката "да се търчи с главата право към стената" не дава нищо, освен болка в натъртената глава. В дадения случай стената под наименованието "конфликт в Украйна" има огромна врата под формата на отношенията между Европа и Русия. И ключът към тази врата се нарича "съгласуване на интересите", метафорично разкрива позицията си журналистът.
Като първа стъпка към това съгласуване бившият канцлер на ФРГ, лауреатът на Нобеловата награда за мир, Вили Брандт определяше "съчувствието", обръща се Щайнгарт към авторитетите от миналото. Това означава обикновената способност да се погледне света с очите на другите и това означава, че би трябвало да се спре да се обвиняват 143 милиона руснаци, че те виждат света по-сложен, отколкото го вижда сенаторът Джон Маккейн, уточнява журналистът.
"Ние не можем да си позволим да гледаме на Русия с очите на САЩ", припомня също така Щайнгарт в контекста на това, че Германия е едновременно както съсед на Русия, така и част от европейската общност, и се нуждае от стабилност и добро общуване.
Събитията в Крим и положението в източната част на Украйна не могат да се възприемат без контекста, смята авторът.
Освен делово "съчувствие", ръководителите също така трябва да се придържат към принципа на политическото хладнокръвие. В случая с Украйна обаче "правителството и много медии превключиха от хладнокръвната политика към прекалена емоция", констатира той. Целият спектър на мненията се сведе до процепа на "снайперския прицел".
Последните десетилетия, пише Щайнгарт, всички бяха убедени, че световна война не може да се повтори, че милитаристките мисли, подобни на онези, озвучавани в навечерието на 1914 година от Макс Вебер и Томас Ман, станали впоследствие пацифисти, не могат повече да пуснат корени в обществото. Последните тиражи на германските вестници обаче бяха изпъстрени със заглавия "Покажи сила!", "Стига сме приказвали!", "Сега или никога!" И това при положение, че политиката на ескалация на напрежението нямаше реална цел и вредеше на интересите на Германия.
Думите на Ангела Меркел, че ръководството може да приеме "по-строги мерки", прозвучаха също толкова плашещо, пише журналистът. При това Щайнгарт обяснява, че "умствената мобилизация" често се превръща във "военна треска". Европа обаче не трябва да следва тези, които разпалват тази истерия. Тя трябва да се придържа към политиката на сътрудничество.
Не санкциите помагат за модернизирането на страната, не те спомагат за борбата с дефицита и намаляват негативните фактори в отношенията. Когато става дума за международно икономическо сътрудничество, това трябва да се има предвид. Икономическите отношения също са отношения. Международното коопериране трябва да бъде подобно на мекото отношение на обикновените представители на различни народи един към друг, защото с такъв подход впоследствие на всички ще им е по-добре. Грешките на историята не трябва да се повтарят, пише в заключение Щайнгарт.

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 111

Масов бой в италианския парламент

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 352

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 413

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 376

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ