21 Февруари 2026събота07:36 ч.

Най-ниско е заплащането на труда в земеделието

/ брой: 247

автор:Дума

visibility 429

Годишното заплащане на труда в земеделието е по-ниско от останалите сектори на икономиката. Най-добри показатели в ЕС има Франция - около 30 процента от себестойността на продукцията работодателите отделят за заплащане на работещите в сектора, у нас този показател е около 15 процента. Това е една от причините за недостига на работна ръка, каза доц. Божидар Иванов, изпълнителен директор на Института по аграрна икономика (ИАИ), по време на първия дискусионен форум на Федерацията на независимите синдикати от земеделието (ФНСЗ).

Според цитираните от доц. Иванов данни, между 2007 и 2019 г. в ЕС работната сила намалява с около 20%, а в света - със 7-8. В България темповете са дори по-големи и по-бързи. "За същия период у нас работната сила е намаляла почти три пъти спрямо тази в света. Това са по-бързи темпове, отколкото земеделието може да си позволи", коментира той.

Според Светла Василева, политически съветник на ФНСЗ, има необходимост от адекватни финансови мерки за привличане на млади хора в сектора. Тя подчерта, че доста критична е също ситуацията в образователния и демографския сектор на отрасъла. "Бяха създадени съвсем грешни управленски норми относно заплащането в земеделието. Вариацията на средната заплата зависи от много фактори и не само от усилията на работника - производителността в сектора се е повишила, но няма връзка със заплащането", коментира главният икономист на КНСБ Любослав Костов. Той цитира данни, според които през 2021 г. брутната добавена стойност расте с 8%, ръстът за селското стопанство е 30%. 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ