18 Септември 2025четвъртък16:45 ч.

Най-много турци и украинци искат българско гражданство през 2023 г.

/ брой: 235

автор:Дума

visibility 1997

През тази година най-много молби за придобиване на българско гражданство е имало от турци и украинци, показва справка на Министерството на правосъдието.
20 817 са преписките за гражданство на основание произход или родител български гражданин. От тях най-много са по молби на граждани на Турция - 5935, следвани украинци - 3141, албанци - 2992, на граждани на Република Северна Македония - 2990. Останалите са от Русия, Молдова, Сърбия, Израел, а четирима са от Косово.
Данните показват, че молбите за гражданство през последните 4 години се увеличават повече от двойно по това основание. Преди две години пък най-много са били желаещите от Република Северна Македония.
Според данните, предоставени от Министерство на правосъдието за периода от 2020 г. до 24 ноември 2023 г., са образувани общо 2695 преписки за придобиване на българско гражданство на основание обща натурализация на граждани от Русия, Украйна, Армения, Ирак, Сирия, Афганистан, Ливан, както и за лица без гражданство, такива с хуманитарен статут и със статут на бежанец.
1673 души пък са поискали да възстановят  българското си гражданство, а 252 - да се освободят от него.

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 559

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 477

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 546

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 456

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ